در حال بارگزاری ...

اندازه گیری پارامتر COD در تصفیه خانه های صنعتی

اندازه گیری پارامتر COD در تصفیه خانه های صنعتی

خلاصه

اندازه گیری پارامتر COD (Chemical Oxygen Demand) همواره به عنوان شاخصی از میزان آلودگی آبها به ترکیبات آلی از اهمیت بسزایی برخوردار بوده است. روش های متعددی برای اندازه گیری COD توسط شرکتهای مختلف ارائه گردیده که بسیاری از آنها از حیث تئوری منطبق با استانداردهای مرجع آزمایشگاهی می باشد ولی باتوجه به پیچیدگی های بهره برداری از آنالایزرهای مختلف به صورت آنلاین (برخط) و لزوم قرارگیری مستمر این تجهیزات در محیطهای صنعتی، مدیریت بهره برداری بهینه از این تجهیزات مستلزم بررسی برخی مسائل قبل از انتخاب یک روش یا تجهیز می باشد. هر یک از این تجهیزات و روش ها در تناسب با کاربری های مختلف دارای معایب و مزایای متفاوت از قبیل : پیچیدگی های روش اندازه گیری، میزان مواد مصرفی سالیانه، مدیریت پسماند ناشی از عملکرد دستگاه، هزینه اولیه بالا، هزینه سرویس و نگهداری و قطعات یدکی گرانقیمت و نیاز به نیروی انسانی متخصص جهت بهره برداری می باشند. این نکات مسائلی هستند که هریک از مشتریان به تناسب امکانات خود می بایست در انتخاب نوع تجهیز مدنظر قرار دهند.

مهمترین روش های پایش آنلاین پارامتر :COD

روش های شیمی تر از قبیل روش دی کرومات، اکسایش حرارتی (combustion) ، اکسایش با استفاده از هیدروژن پراکساید و ... که هیچ گونه محدودیتی در شناسایی و اندازه گیری انواع ترکیبات آلی ندارند.

روش اندازه گیری UV (SAC254 یا سنسورهای Hyper spectral ) که دارای محدودیت در شناسایی و اندازه گیری هیدروکربن های اشباع بوده و امکان بهره برداری از این روش برای طیف وسیعی از پسابهای صنعتی وجود ندارد.

اندازه گیری آنلاین COD با استفاده از  هیدروژن پراکساید :

یکی از روش های بسیار کارآمد منطبق با استاندارد DWA آلمان و مورد تأیید مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت ملی صنایع پتروشیمی (NPC) ، اندازه گیری دقیق میزان بار آلی در انواع نمونه های آب و پساب و بدون محدودیت در نوع نمونه (هیدروکربن های اشباع یا غیراشباع)، استفاده از روش اکسایش باهیدروژن پراکساید و تابش UV به جای به کارگیری مواد اکسنده خطرناک و یا دمای بالا می باشد.

در این روش هیدروژن پراکساید در حضور لامپ UV اکسید شده و رادیکال هیدروکسل تولید می شود. رادیکال هیدروکسیل یک اکسنده بسیار قوی بوده و می توانند تمامی انواع ترکیبات آلی را اکسید کند. از سوی دیگر، محصول اکسایش فوق آب و اکسیژن است. این روش به دلیل عدم تولید پساب آلوده یا سمی در اثر واکنش اکسایش جزء روش های شیمی سبز و دوستدار محیط زیست طبقه بندی می گردد.

مزایای استفاده از روش هیدروژن پراکساید :

  • دقت و صحت بالا
  • عدم مزاحمت یون کلراید با هر غلظتی در اندازه گیری
  • کاهش چشمگیر مصرف مواد شیمیایی سالیانه واستفاده از مواد شیمیایی بسیار مقرون به صرفه (H2O2, H2SO4) و با هزینه سرویس و نگهداری مناسب
  • کالیبراسیون خودکار (Auto calibration) و عدم نیاز به نیروی متخصص جهت کالیبراسیون تجهیز
  • بدون نیاز به هیچ گونه فیلتراسیون ویژه نمونه تحت آنالیز
  • تولید آب و اکسیژن به عنوان محصول اکسایش و عدم تولید پسماند آلوده و یا سمی
  • مناسب برای پسابهای صنعتی انواع پالایشگاه ها، پتروشیمی ها، صنایع چوب و کاغذ و صنایع غذایی

تصویر زیر نمونه ای از نصب و راه اندازی آنالایزر انلاین پارامتر COD در تصفیه خانه صنعتی میباشد:

انصراف از نظر
خانه
دسته ها
جستجو
0 سبد
پروفایل
بیشتر
تماس
دسته بندی ها
مواد شیمیایی
آرایشی,بهداشتی وسلامت
خاک، کود و آفت کش
ابزار و تجهیزات صنعتی
رنگ، رزین و ساختمان
تجهیزات آزمایشگاهی