در حال بارگزاری ...

مهم ترین کاربرد فرمالین چیست؟

مهم ترین کاربرد فرمالین چیست؟

فرمالین یک ماده شیمیایی بی رنگ، قابل اشتعال و با بوی بسیار قوی است که در محصولات مختلف مثل مصالح ساختمانی، لوازم خانگی و حتی بعضی از مواد غذایی، مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده شیمیایی به طور طبیعی در محیط نیز وجود دارد و در مقادیر کم توسط اکثر موجودات زنده به عنوان بخشی از فرآیند های متابولیک طبیعی تولید می شود.

برای آشنایی بیشتر با کاربرد فرمالین و مزایا و معایب آن لطفاً تا انتهای مقاله همراه ما باشید. فرمالین چیست؟

 

جهت خرید فرمالین 10 درصد  با بهترین کیفیت کلیک نمائید

جهت خرید فرمالین 37درصد  با بهترین کیفیت کلیک نمائید

 

قبل از آشنایی با کاربرد فرمالین بهتر است در مورد این ماده شیمیایی اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

فرمالین یک محصول میانی است که از سوختن متان تولید می شود. فرمالین به عنوان متانال نیز شناخته می شود و فرمول شیمیایی آن CH2O است. به عبارت ساده تر، این ماده شیمیایی آلی و بی رنگ حاوی اتم های هیدروژن، اکسیژن و کربن است که یکی از ساده ترین نمونه های آلدئید محسوب می شود.

فرمالین در دمای اتاق، مایعی قابل اشتعال است که بوی تند و زننده ای دارد. این ماده به دلیل خواص شیمیایی منحصر به فرد خود، بسیار مورد توجه دانشمندان، پزشکان و صنایع مختلف قرار گرفته است به طوری که نمی توان کاربرد فرمالین در صنایع مختلف را انکار کرد.

همانطور که گفته شد، این ترکیب شناخته شده آلی در محصولات خانگی و مصالح ساختمانی، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال در محصولات چوبی فشرده مانند نئوپان، تخته سه لا و تخته فیبر برای کنار هم نگه داشتن بافت چوب، از فرمالین استفاده می شود و یا یکی از ترکیبات اصلی چسب، چسب چوب و پارچه های چاپ دائمی، فرمالین است. علاوه بر این، معمولاً از این ترکیب شیمیایی به عنوان قارچ کش صنعتی، میکروب کش و ضد عفونی کننده و یا به عنوان نگهدارنده در سردخانه ها و آزمایشگاه های پزشکی استفاده می شود.

 

موارد استفاده از فرمالین

 

 

در پاراگراف قبل به صورت مختصر در مورد کاربرد فرمالین صحبت کردیم. در این قسمت موارد استفاده از این ماده شیمیایی را با جزئیات بیشتری بررسی می کنیم.

قبل از پرداختن به این موضوع باید بگوییم زمانی که فرمالدئید در آب حل شود به فرمالین تبدیل می شود. بنابراین فرمالدئید و فرمالین هر دو یکی هستند.

فرمالین به عنوان یک ترکیب عالی در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

  • صنعت
  • پزشکی
  • ساختمان سازی
  • صنایع غذایی و مصارف دیگر

کاربرد فرمالین در صنعت

از فرمالین در ساخت خودرو، مواد منفجره، پلاستیک، رزین، مواد شیمیایی و سایر مواد مصنوعی استفاده می شود.

همچنین در محصولات بهداشتی مانند دستمال بهداشتی و دستمال کاغذی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، فرمالین یک ضد عفونی کننده قوی است که در صنایع مختلف به عنوان گند زدا، کاربرد بسیاری دارد.

 

کاربرد فرمالین در پزشکی

 

 

فرمالین این توانایی را دارد که بسیاری از باکتری ها، قارچ ها و سایر موجودات بیماری زا را از بین ببرد. در پزشکی برای از بین بردن انگل ها و زگیل ها از این ماده شیمیایی استفاده می شود. این ماده در تولید برخی از واکسن ها و استریل کردن آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

فرمالین در درمان عفونت هایی مانند عفونت های دستگاه ادراری عملکرد خوبی دارد و می تواند از رشد مجدد باکتری ها جلوگیری کند.

 

کاربرد فرمالین در صنایع ساختمانی

 

همان طور که در قسمت های قبلی نیز گفته شد، رزین های فرمالدئید در تولید محصولات چوبی که به طور گسترده از آن ها در ساخت مبلمان، کابینت، قالب سازی، کفپوش، قفسه، پیشخوان و سایر اثاثیه منزل استفاده می شود، کاربرد بسیاری دارد.

 

کاربرد فرمالین در صنایع غذایی و موارد دیگر

 

کاربرد دیگر فرمالین استفاده از آن به عنوان نگهدارنده در مواد غذایی، رنگ و لوازم آرایشی است. همچنین از آن برای بهبود بازده سوخت در صنایع نفت و گاز طبیعی استفاده می شود.

 

بدن انسان چگونه در معرض فرمالین بیشتر قرار می گیرد؟

 

وجود مقدار کمی فرمالین در بدن انسان مشکلی ایجاد نمی کند و کاملاً طبیعی است. اما با توجه به کاربرد فرمالین در صنایع مختلف امروزه بیشتر از حد مجاز از این ماده شیمیایی وارد بدن  می شود.

طبق گزارش کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی ایالات متحده در سال 1997، فرمالین به طور معمول در هوای داخل و خارج از منزل با غلظت پایین، معمولاً کمتر از 0.03 وجود دارد. مواد حاوی فرمالین می توانند گاز یا بخار این ماده را در هوا آزاد کنند. یکی از منابع اصلی ورود بیش از اندازۀ این ترکیب شیمیایی به هوا، گاز های گلخانه ای است که از سوخت بنزین در خودرو ها  به وجود می آید.

علاوه بر این، همان طور که گفته شد کاربرد فرمالین در صنایع ساختمانی و لوازم منزل نیز زیاد است. محصولات چوبی فشرده حاوی رزین های فرمالدئید، اغلب منبع مهمی از این ماده در منازل هستند.

از جمله سایر منابع بالقوه داخلی تولید کنندۀ فرمالین می توان به دود سیگار و استفاده از وسایل تولید کنندۀ گرما و حرارت مانند اجاق گاز، شومینه های چوبی و بخاری های نفتی بدون تهویه، اشاره کرد. 

 

 

 

علاوه بر این، کارگران مشغول در کارخانه ها که محصولات فرمالین یا حاوی این ماده را تولید می کنند، تکنسین های آزمایشگاهی، متخصصان مراقبت های بهداشتی خاص و کارکنان سردخانه ها نسبت به مردم عادی بیشتر در معرض فرمالین قرار می گیرند.

این ترکیب شیمیایی عمدتاً با استنشاق گاز از هوا یا قرار گرفتن پوست در معرض مایعات حاوی فرمالین جذب بدن می شود.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض این ماده شیمیایی ممکن است عوارض جانبی ای همچون آبریزش از چشم و بینی یا احساس سوزش در چشم، بینی، گلو، سرفه، خس خس سینه، حالت تهوع و تحریک پوست را در پی داشته باشد.

 

جمع بندی

 

در مقاله پیش رو با کاربرد فرمالین و مزایا و معایب آن به طور کامل آشنا شدیم. همان طور که گفته شد، وجود درصد کمی از این ترکیب شیمیایی در بدن مشکل خاصی برای سلامتی ایجاد نمی کند و به طور طبیعی در محیط نیز وجود دارد و در مقادیر کم توسط اکثر موجودات زنده به عنوان بخشی از فرآیند های متابولیک طبیعی تولید می شود؛ اما درصد بالای آن می تواند سلامت انسان را به طور جدی با تهدید مواجه کند.
برخی از افراد به فرمالدئید بسیار حساس هستند، به محض قرارگیری در معرض این ترکیب عوارض نام برده شده در بدن آن ها مشاهده می شود، در حالی که برخی دیگر با قرار گرفتن در معرض همان سطح فرمالین واکنش خاصی نشان نمی دهند.

انصراف از نظر
خانه
دسته ها
جستجو
0 سبد
پروفایل
بیشتر
تماس
دسته بندی ها
مواد شیمیایی
آرایشی,بهداشتی وسلامت
خاک، کود و آفت کش
ابزار و تجهیزات صنعتی
رنگ، رزین و ساختمان
تجهیزات آزمایشگاهی