در حال بارگزاری ...
"
افزودن به لیست علاقه مندی ها
مقایسه

متانول

Methanol

شناسه محصول: RM-ALC-1
شناسه محصول: RM-ALC-1
تولید کننده: Dr Mojallali , Neutron
گرید:
2/5 لیتری شیشه 1 لیتری پلی اتیلن 2/5 لیتری پلی اتیلن 5 لیتری پلی اتیلن 10 لیتری پلی اتیلن 20 لیتری پلی اتیلن
لطفا برای خرید و اطلاع از قیمت و موجودی گرید صنعتی این محصول، با کارشناسان فروش تماس بگیرید
فروشنده: سی سی ایران
دسترسی: در انبار
170,000 تومان تخفیف
تعداد
امتیاز محصول
مشخصات فنی بیشتر
 • نام های دیگر: متیل الکل - الکل چوب - هیدروکسی متان - متیلیک الکل - متیل هیدروکساید - متیل هیدرات - کربینول - MeOH
 • فرمول شیمیائی:

  CH₃OH

نقد و بررسی اجمالی
بیشتر

متانول یا متیل الکل و یا الکل چوب یک ماده شیمیایی است. امروزه متانول به طور عمده توسط هیدروژنه‌کردن مونوکسید کربن صنعتی تولید می شود. متانول ساده ترین الکل متشکل از یک گروه متیل متصل به یک گروه هیدروکسیل است. یک مایع سبک، فرار، بی رنگ، قابل اشتعال با...

محصولات مرتبط

 • نقد و بررسی
 • مشخصات
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ
نقد و بررسی اجمالی
متانول
نقد و بررسی

متانول یا متیل الکل و یا الکل چوب یک ماده شیمیایی است. امروزه متانول به طور عمده توسط هیدروژنه‌کردن مونوکسید کربن صنعتی تولید می شود. متانول ساده ترین الکل متشکل از یک گروه متیل متصل به یک گروه هیدروکسیل است. یک مایع سبک، فرار، بی رنگ، قابل اشتعال با بوی متمایز شبیه به اتانول اما بسیار سمی تر از اتانول است. در دمای اتاق مایع است. به عنوان ماده اولیه در بسیاری از مواد شیمیایی کاربرد دارد. متانول ازساده‌ترین نوع الکل­ها است با فرمول شیمیایی CH3OH. متانول به طور طبیعی در متابولیسم بی‌هوازی بسیاری از انواع باکتری تولید می‌شود و معمولا مقادیر کم آن در محیط یافت می‌شود. منوکسید کربن و هیدروژن در حضور یک کاتالیزور واکنش نشان می‌دهند تا متانول تولید شود. اتمسفر حاوی مقدار کمی بخار متانول است. متانول اتمسفری در طول روز به وسیله هوا در نور خورشید به دی‌اکسید کربن و آب اکسید می‌شود. مقادیر فراوان متانول نیز در قسمت‌هایی از فضا برای تشکیل ستاره‌ها یافت می شود و در نجوم به عنوان نشانگر چنین مناطقی استفاده می‌شود.

ادامه مطلب
نقد و بررسی تخصصی

روش تولید متانول:

طراحی واحدهای متانول به دو روش صورت می گیرد:

 • یکی روش سنتی (Conventional) که از ریفرمینگ گاز طبیعی ، گاز سنتز متانول تولید می شود و گاز سنتز پس از فشردن با کمپرسور در راکتور متانول تبدیل به متانول خام می شود و در واحد تقطیر، متانول خالص تولید می شود.
 • روش دوم که برای ایجاد واحدهای بزرگ بیش از یک میلیون تن در سال طراحی می شود ، بخش عمده ای از ریفرمینگ گاز سنتز در راکتوری بنام (ATR) Auto Thermal Reactor انجام می شود و برای اینکار نیاز به گاز اکسیژن است که مستقیماً همراه با گازهای خروجی ریفرمر اول به راکتور ATR تزریق می شود و  بدلیل حرارت بالا در ATR بخار آب نسبتاً زیادی تولید می شود که به خارج از واحد متانول می رود.

در روش اول (Conventional) در ترکیب نهایی گاز سنتز ، هیدروژن بیش از کربن وجود دارد و لذا اگر گاز کربنیک اضافی در منطقه وجود داشته باشد به گاز سنتز افزوده می شود و باعث افزایش تولید متانول می گردد. در روش دوم ترکیب گاز سنتز خروجی از راکتور ATR به صورتی است که کمبود هیدروژن نسبت به کربن وجود دارد لذا از روش تهیه هیدروژن از گازهای Purge یا منابع دیگر استفاده می شود تا بالانس ترکیب هیدروژن و کربن در راکتور متانول معادل شود.

کاربرد و موارد مصرف متانول:

 • متانول عمدتا به فرمالین تبدیل و در مواد شیمیایی سنگین به ویژه پلیمرها استفاده می‌شود.
 • حلال و ضدیخ در خطوط لوله و مایع شیشه پاک کن
 • عامل لکه زدا در الکتروفورز ژل پلی آکریل آمید
 • سوخت وسایل نقلیه و اجاق گازهای سفری
 • ترکیب با آب و تزریق به موتورهای دیزلی و بنزینی با کارایی بالا برای افزایش قدرت و کاهش دما
 • متانول ماده اولیه ساده‌ترین متیل آمین‌ها، متیل هالید‌ها، متیل‌ اترها است. متیل استرها از متانول تولید می‌شوند.
 • در تولید انواع ظروف و تجهیزات آشپزخانه، دوربین‌های عکاسی از متانول استفاده میشود.
 • با توجه به كمبود قابل پيش‌بيني منابع انرژي در آينده، مصرف مستقيم متانول به‌عنوان سوخت پاك و يا در توليد هيدروژن مصرفي پيل‌هاي سوختي، بسيار مورد توجه است.

نکات ایمنی متانول:

در صورت تماس متانول با چشم و پوست، بلافاصله چشمها و پوست را با آب فراوان شستشو دهید. در صورت ادامه تحریک و سوزش به پزشک مراجعه کنید. در صورت استنشاق متانول فرد را به هوای تازه منتقل و اگر نفس نمیکشد از تنفس مصنوعی استفاده کنید. پس از تماس با متانول دست‌ها را کاملاً بشویید. این ماده را در جای خشک و خنک همراه با تهویه مناسب و درون مخازن دربسته و به دور از حرارت، جرقه، شعله و سطوح داغ نگهداری کنید. از استنشاق گرد و غبار، ذرات، گاز و بخار متانول خودداری کنید. همچنین هنگام کار با این مواد از لباس و سایز تجهیزات ایمنی استفاده و نیز از خوردن، آشامیدن و استعمال دخانیات خودداری کنید.


محصولات مشابه خریداری شده

افزودن پرسش جدید
با انتخاب دکمه "ثبت پرسش" موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در اعلام می‌کنم.
اطلاع به من در زمان : موجود شدن
0 سبد
بیشتر
دسته ها
جستجو
پروفایل
تماس
دسته بندی ها
مواد شیمیایی
آرایشی,بهداشتی وسلامت
خاک، کود و آفت کش
ابزار و تجهیزات صنعتی
رنگ، رزین و ساختمان
تجهیزات آزمایشگاهی