در حال بارگزاری ...
0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
دسته بندی
  بسته

  کالیبراسیون چیست

  کالیبراسیون چیست

  کالیبراسیون چیست؟

  در صنعت و استفاده از تجهیزات ابزار دقیق فرآیند ، برای اطمینان از عملکرد صحیح آن از ساده ترین تا پیچیده ترین آنها ، به کالیبراسیون و نگهداری دوره ای نیاز دارد. دریفت، عوامل محیطی، منبع تغذیه الکتریکی، افزودن یک تجهیز به یک حلقه خروجی و تغییرات فرآیند، همگی باعث می شوند که تجهیزات ابزار دقیق فرآیندی دقت خود را از دست دهند. فقط با کالیبراسیون آن ابزار می توان اطمینان حاصل کرد. کالیبراسیون مقایسه ای بین دو دستگاه است. اولی وسیله واحدی است که باید بر مبنای واحد مشخص اندازه گیری کالیبره شود که اغلب تجهیز مورد کالیبره نامیده میگردد و دستگاه دوم کالیبراتور است که بر روی یک استاندارد با دقت شناخته شده ثابت شده است.

  کالیبراسیون یک ابزار شامل بررسی چندین نقطه در طیف وسیعی از بازه اندازه گیری ابزار یا تجهیز اندازه گیری است. بعد از اینکه دقت دستگاه مورد آزمایش بررسی گردید ، می توان تنظیماتی را برای رسیدن به دقت مورد نظر آن انجام داد.


  چرا کالیبراسیون مهم است؟

  کالیبراسیون کمک می کند تا جهان ایمن باشد. ممکن است این موضوع در نگاه اول کمی عجیب به نظر برسد. اما جالب است بدانید روزانه میلیون ها عملیات کالیبره بی سر و صدا برای اجرای منافع ما اجرا می شود. مثلا هنگامی که روی صندلی هواپیما نشسته اید و منتظر پروازی آرام هستید یا از کنار یک مرکز هسته ای عبور می کنید یا حتی وقتی با خیال راحت از دارویی استفاده می کنید، تمامی سیستم ها و فرآیندهای پیش روی شما باید به طور مرتب کالیبره شوند تا شما از حوادث دور بمانید. بنابراین هیچکس نمی تواند بگوید کالیبراسیون مهم نیست!

  گذشت زمان، فرسودگی و حوادث غیر مترقبه باعث می‌ شوند قابلیت ردیابی نتایج در دستگاه ها زیر سؤال برود و نیازمند تأیید دوباره باشند. در اغلب موارد، عدم قطعیت دستگاه ها و ابزار مختلف، نسبت به زمان و با استفاده های مکرر زیاد می شوند. اما تشخیص رشد تدریجی عدم قطعیت برای کاربران عادی به آسانی امکان پذیر نیست و نیاز به بازرسی و تشخیص یک ناظر کنترل کیفیت دارد.

  کار کردن با ابزارهای کالیبره به محقق کمک می کنند که به نتایج حاصل از تحقیقات خود اطمینان داشته باشد. بداند که این نتایج ناشی از تغییرات واقعی پدیده ها هستند؛ نه ناشی از نادرستی تخمین و عدم قطعیت در اندازه گیری.


  كدام دستگاه ‌ها بايد کاليبره شوند؟

  هر دستگاه یا وسیله ای که در اندازه‌گيری کاربرد دارد، باید کالیبره باشد. این تجهیزات بايد به صورت دوره ای كاليبره شوند و برای آن ها گواهی كاليبراسيون صادر شده و ضميمه دستگاه شود.

  توجه داشته باشید که كاليبره كردن همه تجهيزات لازم نيست. چرا که برخی ابزار فقط به عنوان «نشان دهنده» مورد استفاده قرار می گيرند. لزومی برای کالیبره بودن تجهیزاتی که برای تشخيص و آشكارسازی موارد مهم به كار نمی روند، نیست. اگر ابزاری برای تعيين قابليت پذيرش محصول و يا عوامل موثر در فرايند آزمون کاربرد نداشته باشد، كاليبراسيون آن ضروری نیست.

   

  اعتبارسنجی کالیبراسیون

  هنگام انجام کالیبراسیون، مهم است که بتوانید به روشی که انجام می شود اعتماد کنید. اعتبار سنجی کالیبراسیون این اعتماد را فراهم می کند. اعتبارسنجی به صاحب ابزار اطمینان می دهد که کالیبراسیون به درستی انجام شده است.

  اعتبار سنجی کالیبراسیون به این معنی است که یک فرآیند کالیبراسیون بررسی شده و مطابق با الزامات اندازه گیری فنی و با کیفیت بین المللی پذیرفته شده است.ISO / IEC 17025 استاندارد بین المللی کیفیت سنجی است که آزمایشگاه های کالیبراسیون در آن معتبر هستند.

  موافقت نامه های بین المللی اطمینان می دهند که به محض اعتبارسنجی یک فرآیند کالیبراسیون در یک کشور، هرگونه کالیبراسیون ناشی از آن فرایند می تواند در سراسر جهان و بدون هیچ گونه الزام اضافی در مورد پذیرش فنی پذیرفته شود.

  آزمایشگاه کالیبراسیون اغلب با کالیبراسیون یک ابزار ، گواهی نامه ارائه می دهد. گواهی کالیبراسیون اطلاعات مهمی را برای اطمینان به صاحب ابزار در مورد کالیبراسیون صحیح دستگاه و کمک به اثبات کالیبراسیون ارائه می دهد.

  یک گواهی کالیبراسیونممکن است شامل بیانیه ای از قابلیت ردیابی یا لیستی از استانداردهای کالیبراسیون مورد استفاده برای کالیبراسیون، هر گونه داده حاصل از کالیبراسیون، تاریخ کالیبراسیون و احتمالاً اظهارات مربوط به هر نتیجه اندازه گیری باشد یا نتواند آن را صادر کند.

   

  استانداردهای کالیبراسیون

  استانداردهای کالیبراسیون شامل هر منبعی است که می تواند یک مرجع شناخته شده که در آن می توان دقت یک ابزار را با یکدیگر مقایسه کرد ارائه دهد . استانداردهای کالیبراسیون می تواند بسیار متفاوت باشد. کالیبراتور می تواند شامل محلولهایی باشند که به pH خاص برای کالیبراسیون pH مترها تهیه می شوند وی یا شامل بلوک هایی با ضخامت دقیق هستند که با آن می توان یک متر را کالیبره کرد .

  همه استانداردها به طور یکسان ایجاد نمی شوند. در حالی که کلیه استانداردها دارای دقت شناخته شده هستند ، برخی از آنها به عنوان استاندارد اصلی شناخته می شوند که بالاترین سطح دقت برای یک پارامتر خاص است. استانداردهای اولیه با تکیه بر فن آوری های اندازه گیری با استفاده از ثابت های فیزیکی اساسی که دریف ندارد و به دقت بالایی رسیده اند . به عنوان مثال ، مقدار ولت توسط جوزفسون افکت تعریف شده است که دارای دقت 1 قسمت در هر میلیارد است. این مقادیر ثابت عدم اطمینان را به حداقل می رساند ، و استانداردهای اولیه را دقیق ترین ابزار کالیبراسیون می کند.

  اگرچه دقت کالیبراتورها بسته به مدل و پارامترهای اندازه گیری بسیار متفاوت است ، اما تقریباً به سه گروه تقسیم می شوند:

  استانداردهای صنعتی همچنین به عنوان استاندارد های میدانی شناخته می شوند ، به عنوان یک قاعده کلی ، دقت 4 برابر بیشتر از ابزار کالیبره شده را دارند ، اگرچه این عامل مقیاس در صنایع مختلف میتواند متفاوت باشد .استاندارهای صنعتی معمولا برای بررسی سنسورهای مختلف درمحل استفاده و نه در یک آزمایشگاه مفید هستند.

  استانداردهای ثانویه همچنین به عنوان استاندارد های آزمایشگاهی شناخته می شوند ، دقت بیشتری نسبت به استانداردهای میدانی دارند و برای کالیبراسیون استانداردهای میدانی استفاده می شوند.

  استانداردهای اولیه بالاترین دقت کالیبراسیون را دارند. از استانداردهای اولیه برای کالیبراسیون استانداردهای ثانویه استفاده می شود.

  قابلیت ردیابی یا Traceability

  برای بهبود کیفیت کالیبراسیون در سطوح قابل قبول برای سازمان های خارجی ، به طور کلی مطلوب است که کالیبراسیون و اندازه گیری های بعدی قابل ردیابی با استانداردهای شناخته شده بین المللی باشند. تعیین قابلیت ردیابی با مقایسه رسمی با استانداردی صورت می گیرد که مستقیم یا غیرمستقیم با استانداردهای ملی (مانند NIST در ایالات متحده) ، استانداردهای بین المللی یا مواد مرجع معتبر مرتبط باشد.

  درج نظر
  خانه
  دسته ها
  جستجو
  0 سبد
  پروفایل
  بیشتر
  تماس
  دسته بندی ها
  مواد شیمیایی
  آرایشی,بهداشتی وسلامت
  خاک، کود و آفت کش
  ابزار و تجهیزات صنعتی
  رنگ، رزین و ساختمان
  تجهیزات آزمایشگاهی
  بازگشت به بالا