در حال بارگزاری ...

با انواع کاربرد دی سدیم فسفات بیشتر آشنا شوید.

با انواع کاربرد دی سدیم فسفات بیشتر آشنا شوید.

یکی از مواد پرکاربرد در دنیای امروز، دی سدیم فسفات است. دی سدیم فسفات به مواد مختلفی مثل مواد غذایی، لوازم آرایشی و بهداشتی و خیلی از مواد دیگر اضافه می شود. ظاهر دی سدیم فسفات شبیه به نمک است و در واقع نوعی نمک مصنوعی است. این ماده از ترکیب سدیم و فسفات در آزمایشگاه ها به وجود می آید و  بیشتر نگهدارنده و تقویت کنندهٔ طعم در مواد مختلف است. برای اینکه بهتر با کاربرد دی سدیم فسفات آشنا شوید، در این مقاله با ما همراه باشید.

 

جهت خرید دی سدیم فسفات  با بهترین کیفیت کلیک نمائید

 

کاربرد های دی سدیم فسفات

 

  • دی سدیم فسفات در مواد غذایی:

 

یکی از کاربرد های اصلی دی سدیم فسفات استفاده از آن در غذا های بسته بندی شده است. استفاده از دی سدیم فسفات در غذا ها برای اهداف زیر است:

 

  1. - امولسیفایر

 

امولسیفایر یک مادهٔ شیمیایی است که به پیوند چربی و آب به یکدیگر کمک زیادی می کند. همانطور که می دانید چربی ها بدون کمک، با دیگر مایعات ترکیب نمی شوند و چربی همیشه روی مایعات باقی می ماند. برای درک بهتر خوب است که به ترکیب روغن و آب و یا روغن و سرکه فکر کنید. یک کاربرد دی سدیم فسفات این است که به ترکیب شدن چربی و آب کمک می کند؛ زیرا دی سدیم فسفات نوعی امولسیفایر است.

دی سدیم فسفات به دلیل داشتن خواص امولسیفایر در مواد غذایی ای مثل پنیر، خامه و سایر محصولات لبنی به کار گرفته می شود. این ماده به لطف خواص خود می تواند بافت و قوام بسیار خوبی به این مواد غذایی بدهد.

 

 

  1. - نگهدارنده

 

استفاده از نمک برای افزایش ماندگاری مواد غذایی سابقه ای دیرینه دارد؛ زیرا هم فسفر و هم سدیم می توانند ماندگاری مواد غذایی را افزایش دهند. از آن جایی که دی سدیم فسفات هم سدیم دارد و هم فسفر، یک کاربرد دی سدیم فسفات را می توان افزایش زمان ماندگاری مواد غذایی دانست. از دی سدیم فسفات برای افزایش ماندگاری غذا در غذا های کنسرو شده استفاده می شود؛ زیرا نه تنها از فاسد شدن غذا جلوگیری می کند، بلکه جلوی زنگ زدن فلز را هم می گیرد.

 

  1. - تقویت کننده طعم

 

دیگر کاربرد دی سدیم فسفات بهبود طعم غذا های فرآوری شده است. غذا های فرآوری شده معمولاً بعد از مدتی طعم و مزهٔ خود را از دست می دهند؛ اما برای جلوگیری از این اتفاق به آن ها دی سدیم فسفات اضافه می کنند. دی سدیم فسفات طعم غذا را تقویت و خوشمزه تر می کند و تا مدت زمان طولانی تری طعم آن ها را نگه می دارد.

 

  1. - کنترل سطح PH

 

 

سطح PH یک غذا می تواند بر کیفیت غذا یعنی ارزش غذایی، رنگ و خیلی از ویژگی های دیگر آن تأثیر بگذارد. برای اینکه با کابرد دی سدیم فسفات آشنا شوید خوب است بدانید که به کمک دی سدیم فسفات می توان سطح PH غذا را کنترل کرد. کنترل سطح pH غذا بسیار مهم است؛ زیرا وقتی که آن ها را کنسرو می کنید یا در شیشه می گذارید سطح PH غذا تغییر می کند و بر کیفیت آن تأثیر منفی می گذارد.

غذا هایی مثل خامهٔ زده شده، پنیر، بستنی، شیر، ماست، غذا های دریایی، گوشت، پاستا، جوش شیرین و پودر ژلاتین از رایج ترین غذا هایی هستند که معمولاً دی سدیم فسفات به آن ها اضافه می شود.

  • دی سدیم فسفات در وسایل آرایشی بهداشتی:

 

کاربرد دی سدیم فسفات فقط به غذا ها محدود نمی شود و از آن در وسایل آرایشی بهداشتی مثل کرم های پوستی و شامپو ها نیز استفاده می شود. برخی از مهم ترین کاربرد های دی سدیم فسفات شامل موارد زیر می شود:

 

  1. - کنترل PH

 

پوست بدن شما سطح PH پایینی دارد. به همین دلیل اگر لوازم آرایشی یا بهداشتی ای که برای پوست های خود استفاده می کنید، سطح PH مناسبی برای پوست نداشته باشد، پوست شما تحریک می شود و آسیب می بیند. برای آشنایی با کاربرد دی سدیم فسفات خوب است بدانید که کنترل نکردن سطح PH مواد آرایشی بهداشتی می تواند باعث خشکی یا چربی بیش از حد پوست شما شود. به همین دلیل است که برای کنترل PH مواد آرایشی بهداشتی از این مادهٔ شیمیایی استفاده می شود.

 

  1. - جلوگیری از زنگ زدگی

 

در بسته بندی خیلی از مواد آرایشی و بهداشتی از فلز استفاده می شود. همان طور که می دانید فلزات با قرار گرفتن در معرض رطوبت و شرایط نامناسب بعد از مدتی شروع به زنگ زدگی می کنند. این زنگ زدگی می تواند باعث شود که مواد آرایشی و بهداشتی نیز خراب شود. برای جلوگیری از زنگ زدن فلز از دی سدیم فسفات استفاده می کنند؛ زیرا یک کاربرد دی سدیم فسفات جلوگیری از زنگ زدگی فلزات است.

وسایل آرایشی و بهداشتی مثل دهانشویه ها، رنگ ها و دکلره های مو، کرم های مراقبت از پوست و کرم های ضد آفتاب، ملین ها و دارو های مختلف دی سدیم فسفات دارند.

 

آیا دی سدیم فسفات بی خطر است؟

 

 

 

دی سدیم فسفات در اکثر محصولاتی که استفاده می شود کاملاً بی خطر است و مشکلی برای انسان ایجاد نمی کند. در واقع این ماده نمی تواند در بدن شما باعث تجمع مواد سمی شود. در ضمن مقدار دی سدیم فسفات در مواد مورد استفاده آن قدر کم است که فقط برای محافظت در برابر آلودگی از آن استفاده می شود.

 

لطفا اگر تمایل به خرید دی سدیم فسفات دارید کلیک نمائید

 

نتیجه گیری

 

یکی از مواد شیمیایی پراستفاده در زندگی روزمره دی سدیم فسفات است. از این ماده معمولاً برای افزایش ماندگاری و تقویت طعم در غذا های کنسرو شده و کنترل سطح PH در مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. ما برای آشنایی بیشتر با کابرد دی سدیم فسفات، درمورد اینکه این ماده چیست و چه کاربرد هایی دارد توضیح دادیم.

 

 

انصراف از نظر
خانه
دسته ها
جستجو
0 سبد
پروفایل
بیشتر
تماس
دسته بندی ها
مواد شیمیایی
آرایشی,بهداشتی وسلامت
خاک، کود و آفت کش
ابزار و تجهیزات صنعتی
رنگ، رزین و ساختمان
تجهیزات آزمایشگاهی