در حال بارگزاری ...

دماسنج مادون قرمز چیست و چگونه کار می کند؟

دماسنج مادون قرمز چیست و چگونه کار می کند؟

به طور معمول ، هنگام صحبت در مورد دماسنج ، شما به احتمال زیاد یک دماسنج متداول به سبک کاوشگر را تصور می کنید که با قرار دادن خود در جسم ، دمای یک شی را اندازه گیری می کند. با این حال ، با رشد فناوری تشخیص حرارتی ، گزینه دیگری برای اندازه گیری دما به نام دماسنج مادون قرمز پدیدار شد و معمولاً در طیف وسیعی از زمینه ها مانند سیستم های الکتریکی و تخته های مدار ، خودروها ، تهویه مطبوع ، پخت و پز ، ساخت و همچنین برنامه های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

اخیراً ، با شیوع همه گیری ویروس کرونا ویروس کرونا nCoV-2019، دماسنج های مادون قرمز توسط مقامات دولتی و پرسنل مراقبت های بهداشتی به طور گسترده تر اعمال می شود تا دمای بدن تعداد زیادی از مردم در مکان های عمومی را به سرعت و با دقت اندازه گیری کند. آیا در مورد نحوه کار آن آشنا هستید؟ آیا برای بدن انسان بی خطر است؟ اگر چیزی در مورد آن نمی دانید ، نگران نباشید. فقط مقاله ای را بخوانید که قرار است همه چیز را در مورد دماسنج مادون قرمز به شما بگوید.

 

دماسنج مادون قرمز چیست؟

دماسنج مادون قرمز وسیله ای برای تشخیص دمای دستی است که برای اندازه گیری دمای سطح یک جسم یا منطقه بدون نیاز به لمس جسم مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل عدم تماس آن به دلیل استفاده از لیزر داخلی است که خود را قادر می سازد دمای سطح یک جسم خاص را بدون تماس با آن جسم بدست آورد. پس از اسکن یک جسم یا منطقه ، دماسنج مادون قرمز قرائت دما را روی صفحه نشانگر نشان می دهد.

از آنجا که آنها غیر تماسی هستند ، دماسنجهای مادون قرمز عمدتا در کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز به انجام سریع خواندن نقطه ای دما از فاصله زمانی که درجه حرارت جسم برای نزدیک شدن بیش از حد زیاد است ، برای رسیدن به هدف مورد نظر در دسترس نیست ، یا هنگامی که یک کاوشگر سنتی- دماسنج سبک نمی تواند مستقیماً در هدف مورد بررسی قرار گیرد.

 

دماسنجهای لیزری یا اینفرارد به کاربران امکان می دهند دما را در کاربردهایی که سنسورهای معمولی تماسی قادر به کار نیستند ، اندازه گیری کنند. به طور خاص ، در مواردی که با اشیاء متحرک (به عنوان مثال غلطک ، ماشین آلات متحرک یا کمربند نقاله) برای اندازه گیری دما برخورد دارید ، یا در مواردی که اندازه گیری های غیر تماسی به دلیل آلودگی یا دلایل خطرناک (مانند ولتاژ بالا) لازم باشد ، جایی که مسافت خیلی زیاد است یا جایی که دمای اندازه گیری شده برای ترموکوپل ها یا سنسورهای تماسی بسیار زیاد است میتوان از این سنسورهای دمایی استفاده نمود. همچنین از این نوع دماسنج برای اندازه گیری دمای بدن انسان نیز استفاده می شود. با کمک ویژگی غیر تماسی ، هنگام استفاده برای اندازه گیری دمای بدن مستعد جلوگیری از خطر سرایت هستند.

 

هنگام انتخاب یک دماسنج مادون قرمز باید در مورد کاربرد خود چه پارامترهایی را در نظر داشته باشیم؟

ملاحظات مهم برای هر انتخاب دماسنج مادون قرمز شامل میدان دید (اندازه و مسافت هدف) ، نوع سطح اندازه گیری شده (ملاحظات انتشار emisivity) ، پاسخ طیفی (به دلیل اثرات جوی یا انتقال از طریق سطوح) ، محدوده دما و نصب (نصب دستی قابل حمل یا ثابت) ملاحظات دیگر شامل زمان پاسخ ، محیط ، محدودیت های نصب و پردازش سیگنال مورد نظر است.

 

مزایای استفاده از دماسنج های مادون قرمز چیست؟

آیا دماسنج­های مادون قرمز ارزش استفاده دارند؟ چرا می توان از آنها برای اندازه گیری دمای بدن انسان استفاده کرد؟ در اینجا برخی از مزایای دماسنج مادون قرمز که می تواند شما را به درک بهتر این دماسنج مادون قرمز برساند، آورده شده است:

قابل حمل و آسان برای استفاده

دماسنج های مادون قرمز به دلیل وزن کم ، همیشه مفید و قابل حمل هستند. آنها مانند اسلحه ها شکل می گیرند و راحتی در هنگام دسست گرفتن دارند. همچنین، آنها بسیار ساده برای استفاده در عرض چند ثانیه هستند. عملکرد حافظه نیز در اکثر مدل های دماسنج مادون قرمز موجود است ، که امکان ضبط لاگ های چند درجه حرارت از چندین اشیاء را در یک زمان را آسان و کارآمد می کند.

خواندن فوری و دقیق دما

دماسنج مادون قرمز می تواند دمای سطح را بلافاصله در عرض چند ثانیه اندازه گیری کند. خواندن سریع دما در دماسنج های مادون قرمز این امکان را به وجود می آورد تا بتواند گروه های بزرگی از افراد را در سناریوهای شلوغ مانند فرودگاه ها و ایستگاه های قطار اندازه گیری کند.

علاوه بر این، دماسنج مادون قرمز تنها با یک خطای اندازه گیری 2.0٪ ± قادر به خواندن دقیق معتدل است. امروزه تعداد زیادی از دماسنجهای مادون قرمز نیز از تنظیم میزان انتشار استفاده می کنند که به شما امکان می دهد دماسنج را کالیبره کنید تا میزان انتشار انواع مختلفی از اشیاء را متناسب با خود داشته و منجر به اندازه گیری دقیق تر دما شود.

بدون تماس و عدم آلودگی

از آنجا که آنها غیر تماسی هستند ، دماسنج های مادون قرمز امکان اندازه گیری دما را از یک فاصله انجام می دهند. این برای اندازه گیری سطوح درجه حرارت بالا که امکان لمس مستقیم یا تشخیص اشیاء هدفمند برای دسترسی به آنها وجود ندارد، بسیار مفید است.

همچنین ، ویژگی غیر لمسی به دماسنج های مادون قرمز اجازه می دهد دمای افراد را بدون نیاز به لمس واقعی دهان ، زیر بغل یا روده بزرگ برای مدت طولانی اندازه گیری کنند. عدم تماس باعث می شود که احتمال آلودگی کمتر یا حتی وجود نداشته باشد.

منظور از میدان دید چیست و چرا اهمیت دارد؟

میدان دید زاویه دیدی اس که در آن ترمومتر لیزری یا اینفرارد کار می کند و توسط واحد نوری مشخص می شود. برای به دست آوردن دمای دقیق دما ، هدف مورد اندازه گیری باید میدان دید دستگاه را کاملاً پر کند. از آنجا که دستگاه مادون قرمز میانگین دمای کلیه سطوح در داخل میدان دید را تعیین می کند ، اگر دمای پس زمینه با دمای جسم متفاوت باشد ، می تواند یک خطای اندازه گیری رخ دهد. بیشتر ترمومتر ها پیشرفته و از کمپانی های معروف راه حلی برای این مشکل ارائه داده و با هدف گیری لیزری تارگت یا هدف را به صورت یک دایره و با چند لیزر یا نقطه ای در مرکز نمایش میدهند . برای مثال در حالت دایره ، مشاهده لیزری نمایش دهنده قطر یا محیط یک دایره به وضوح نشان دهنده اندازه گیری ناحیه مورد نظر است. در حالت نقطه ، یک نقطه لیزری واحد مرکز منطقه اندازه گیری را مشخص می کند.

 

 

آیا دماسنج مادون قرمز به بدن انسان آسیب می رساند

در حالی که اکنون از دماسنج های مادون قرمز با بسیاری از ویژگی های قدرتمند برای اندازه گیری سریع و دقیق دمای بدن انسان استفاده می شود ، اما نگرانی در مورد خطرناک بودن آنها برای بدن انسان وجود دارد. دلیل اصلی ایجاد این نگرانی ها در این است که دماسنج های مادون قرمز با انتشار اشعه مادون قرمز خود که برای بدن مضر است کار می کنند.

اما واقعیت این است آن‌ها هیچ نور مادون قرمز یا طول موجی را به بدن نمی‌فرستند. این دستگاه برای تشخیص و جذب گرما به شکل اشعه مادون قرمز ساطع شده از بدن انسان و تبدیل آن به برق طراحی شده است. استفاده از این نوع دماسنج ها بی خطر است. اشعه مادون قرمز می‌تواند به بسیاری از بافت‌ها آسیب برساند، اما این درخصوص دماسنج‌ها صدق نمی‌کند به گفته وی، سنسور دماسنج فقط تابش الکترومغناطیسی ساطع شده توسط کاربر را اندازه گیری می‌کند و آن را تولید نمی‌کند.

نظر خود را وارد نمایید.
خانه
داشبورد
اطلاعات
سفارشات
پیام ها
بیشتر
دسته بندی ها
مواد شیمیائی
آرایشی،بهداشتی و سلامت
رنگ،رزین و ساختمان
خاک، کود و آفت کش
تجهیزات صنعتی و آزمایشگاهی