در حال بارگزاری ...
0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
دسته بندی
  بسته

  مورفولین چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

  مورفولین چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

  یکی از مواد پرکاربردی که از دیرباز موارد استفاده رایجی داشته است، مورفولین نام دارد. مورفولین اغلب در کار های مختلفی مانند نظافت مکان های مختلف، تولید لاستیک برای انواع وسایل ها، ساخت و ساز، گرمایش، سرمایش، مراقبت شخصی، کشاورزی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال ماده ای بسیار ناشناخته است که منابع محدودی درباره آن می نویسند. این ماده بی رنگ، به سادگی قابل حل است، اما تشخیص آن کار ساده ای نیست. در ادامه مطلب قصد داریم به سوال مورفولین چیست و چه کاربرد هایی دارد، پاسخ دهیم و تمام جوانب آن را به طور دقیق بسنجیم.

   

  مورفولین چیست و چگونه ساخته شده است؟

   

   

   

  در واقع مورفولین ترکیبی از آمین اتر، مشتق از آمونیاک و نیتروژن است که با فرمول شیمیایی C4H9NO و نقطه جوش 129 درجه سانتی گراد، در اواخر دهه 1800 توسط لودویگ کر، یک شیمیدان ماهر آلمانی ساخته شده است. روش های مختلفی برای به وجود آوردن این ماده وجود دارد که در ادامه یکی از رایج ترین آن ها را برایتان توضیح خواهیم داد.

  با ترکیب اتر وآمونیاک خشک بدون آب، یک حلال شیمیایی سازگار به وجود می آید. این مواد شیمیایی در دمای 50 درجه سانتیگراد گرم می شوند (اما جوش نمی آیند) به مدت یک روز کامل (24 ساعت) با یکدیگر نگهداری می شوند. در یک ظرف کاملاً مهر و موم شده، از آن جایی که ظرف شیمیایی مورد نظر کاملاً سفت و سخت با دری بسته است، در نتیجه هنگام وقوع واکنش های شیمیایی و حرارتی، حجم مخلوط افزایش نمیابد. در نهایت زمانی که ظرف را باز می کنید، آمونیاک اضافی تخلیه شده و واکنش کلرید آمونیوم و مورفولین را پشت سر می گذارد. در آخر هم شاهد تقطیر مورفولین از محلول خواهیم بود.

  همان طور که در پاسخ به سوال مورفولین چیست و چه کاربرد هایی دارد، ذکر کردیم، باید بدانید که این ماده به صورت مایع است و هیچ رنگی ندارد. حالت روغنی و رطوبت گیر آن موحب سنگینی مورفولین از هوای اطراف می شود.

   

  کاربرد های مورفولین

   

   

  جهت بررسی سوال مورفولین چیست و چه کاربرد هایی دارد، لازم است ذکر کنیم که بیش تر کاربرد های این ماده در صنعت بوده و کمک بسیاری به صنعتگران کرده است. در ادامه موارد دقیق تری را بررسی خواهیم کرد.

  1) محصولات پاک کننده: مورفولین به عنوان یک ماده تمیز کننده و روشن کننده به پاک کننده های بسیار سنگین افزوده خواهد شد تا شاهد نتیجه بهتری باشید.

  2) افزایش قوام وکس: همچنین مورفولین به عنوان یک امولسیفایر به موم ها و پولیش های صنعتی افزوده می شود و موجب افزایش قوام آن ها خواهد شد تا در طول استفاده نیز ماندگاری خود را به طور کامل حفظ کنند.

  3) درزگیر ها: از مورفولین به عنوان یک ماده فعال پایه رزین برای ساخت جوهر ها، پوشش‌ های مختلف و چسب‌ های متفاوت استفاده می شود. همچنین به عنوان یک تسریع کننده قوی برای ولکانیزه کردن مواد لاستیکی مانند درزگیر ها عمل خواهد کرد.

  4) خنک کردن فلزات حین ماشین کاری: ممکن است مورفولین را  برای روان و خنک کردن سیالات استفاده کنند؛ زیرا هنگام ماشین کاری، فلزات ممکن است بیش از حد داغ شوند و نتیجه نامطلوبی را به وجود بیاورند. بنابراین با سرد کردن فلزات می توانید به سادگی آن را آسیاب و به قطعات مورد نظر خود تبدیل کنید.

  5) ضد زنگ و خوردگی: علاوه بر موارد بالا برای پاسخ به سوال مورفولین چیست و چه کاربرد هایی دارد، لازم به ذکر است که این ماده برای کاهش خوردگی و زنگ زدگی فلزاتی مانند فولاد و قلع مورد استفاده قرار می گیرد.

  6) سیستم های گرماشی و سرمایشی: برخی از سیستم های گرمایشی توسط حرکت مایعات گرم، حرارت و گرما را انتقال می دهند. وجود مورفولین در چنین سیستم هایی آلودگی اسیدی را از بین برده و موجب تثبیت مایعات انتقال حرارت خواهد شد. این کار از آسیب دیدن سیستم اصلی توسط مایعات انتقال دهنده گرما به سادگی جلوگیری می کند.

  7) جلوگیری از پوسیدگی کاغذ: مورفولین خواص قارچ زدایی دارد که به سادگی از پوسیدن و کپک زدن آن ها جلوگیری می کند. در نتیجه اغلب کاغذ و مقوا ها جلد و پوششی از جنس مورفولین دارند تا آسیبی به آن ها نرسد.

  8) از بین بردن کف حین تولید کاغذ: هنگامی که کاغذ تولید می شود، به وجود آمدن کف جزوی از فرآیند آن است. مورفولین به کاهش و از بین رفتن آن در کارخانه های کاغذ سازی کمک می کند تا تولید کاغذ با سرعت بالا تری شکل گرفته و شاهد نتیجه بهتری باشید.

   

  شرایط ایمنی و نگهداری مورفولین

   

   

   

  برای آشنایی بهتر با اینکه مورفولین چیست و چه کاربرد هایی دارد، باید به شرایط ایمنی آن اشاره کنیم. مورفولین به عنوان یک ماده خورنده شناخته می شود که هنگام تماس با چشم و پوست موجب تحریک شدن آن ها می شود و حتی در صورت عدم درمان سریع، ممکن است باعث کوری و مرگ نیز شود. همچنین از آن جایی که از طریق استنشاق سمی است، مجرای تنفسی شما را نیز بسیار حساس می سازد و تحریک می کند. به همین دلیل است که باید هنگام حمل و نقل و استفاده از آن بسیار مراقب باشید و تمام نکات ایمنی را رعایت کنید.

  1) در صورت تماس با چشم: چشم هایتان را با آب بسیار زیاد حدود ۱۵ دقیقه شست و شو دهید و بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه کنید.

  2) در صورت تماس با پوست: پوست خود را با آب بسیار زیاد برای ۱۵ دقیقه بشویید و سپس با  پانسمان تمیز پوست را بپوشانید تا آلوده نشود. در ادامه هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

  • هشدار: از هیچ گونه پماد بر روی پوست استفاده نکنید.

  3) در صورت بلع مورفولین: اگر به طور اتفاقی این ماده را بلعیدید، تنها باید هرچه سریع تر به بیمارستان مراجعه کنید.

  • هشدار: به هیچ عنوان مصدوم را وادار به استفراغ نکنید.

   

  نتیجه گیری

   

  مورفولین ماده ای بسیار کاربردی در صنعت است که با فرمول شیمیایی خاص خود، کمک شایانی به صنعتگران در سراسر دنیا کرده است. اما لازم است نکات ایمنی را حین استفاده و حمل و نقل آن رعایت کنید و در صورت برخورد با گاز یا مایع مورفولین، سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید تا موجب آسیب های بیشتری نشود. ما در این مقاله توضیح دادیم مورفولین چیست و چه کاربرد هایی دارد.

  درج نظر
  خانه
  دسته ها
  جستجو
  0 سبد
  پروفایل
  بیشتر
  تماس
  دسته بندی ها
  مواد شیمیایی
  آرایشی,بهداشتی وسلامت
  خاک، کود و آفت کش
  ابزار و تجهیزات صنعتی
  رنگ، رزین و ساختمان
  تجهیزات آزمایشگاهی
  بازگشت به بالا