در حال بارگزاری ...

نسل جدید تجهیزات کدورت سنج

نسل جدید تجهیزات کدورت سنج

خلاصه

کدورت (Turbidity) یک مفهوم فیزیکی در صنایع مختلف می باشد که به منظور بیان میزان شفافیت یک نمونه به کار می رود بطوریکه هرچه کدورت نمونه آب بیشتر باشد، شفافیت آن کمتر است. اساس اندازه گیری کدورت نفلومتری می باشد بدین صورت که یک پرتو متمرکز با طول موج خاص به نمونه تابیده می شود و میزان شدت نور پراکنده شده در زاویه 90 درجه نسبت به منبع تابش اندازه گیری می شود. اولین دستگاههای اندازه گیری کدورت شامل یک منبع نور، ظرف نمونه و یک آشکارساز در زاویه 90 درجه بوده اند. دستگاه هایی با این ساختار قادر به اندازه گیری کدورت نمونه تا حدود 40NTU می باشند. نسل بعدی دستگاههای کدورت سنج به آشکارسازهائی در زوایای 60،180 و 135 درجه نیز مجهز گردیدند تا گستره اندازهگیری به 1000NTU افزایش یابد. چنین کدورت سنج هائی مجهز به سیستم Ratio به منظور افزایش پایداری در قرائت، افزایش گستره اندازه گیری و تأثیر پذیری کمتر از رنگ نمونه می باشند. با وجود این، نقطه ضعف اصلی دستگاه های کدورت سنج یعنی تکرار پذیری کم در مقادیر کمتر از 1 NTU ، به قوت خود باقی بود. اما، با ارائه تکنیک جدید اندازه گیری کدورت توسط کمپانی HACH، انقلابی در روش های کدورت سنجی ایجاد شده است. نسل جدید کدورت سنج های آزمایشگاهی و آنلاین TU5 با قابلیت آشکاری سازی °360×°90 به کاربر این اطمینان را می دهد که تغییر در قرائت ها (به خصوص در مقادیر کمتر از 1NTU )  نتیجه تغییر در کیفیت آب است نه خطا در اندازه گیری.

 

خانواده کدورت سنج های آزمایشگاهی و آنلاین TU5 :

میزان ذرات معلق در آب یکی از شاخص های ضروری کیفیت آب است.این ذرات معلق می توانند باکتری ها، شن و ماسه، تخم انگل و یا ذرات جامد مواد شیمیایی باشند.آب آشامیدنی که کدورت بالایی داشته باشد به شدت برای سلامتی انسان خطر ساز است.به همین جهت به کارگیری روش دقیق با حساسیت بسیار بالا برای اندازه گیری کدورت آب بسیار پر اهمیت است. به عنوان مثال سازمان بهداشت جهانی (WHO) تاکید بسیار زیادی بر اندازه گیری مداوم کدورت در مراحل مختلف تصفیه آب دارد.
اندازه گیری کدورت می تواند هم به صورت آنلاین و هم آزمایشگاهی صورت پذیرد. اندازه گیری آنلاین این پارامتر سبب می شود تا امکان پایش مداوم و کنترل این پارامتر حیاتی به آسانی صورت پذیرد .روش استاندارد پذیرفته شده برای کدورت سنجی روش نفلومتری است. در این روش میزان پخش نور در زاویه 90 نسبت به منبع تابش سنجیده می شود.
با توسعه تکنولوژی ابزار بسیار زیادی برای اندازه گیری دقیق کدورت به بازار عرضه شدند و کمپانی HACH به عنوان یکی از پیشگامان توسعه تجهیزات کدورت سنجی آنلاین و آزمایشگاه/ پرتابل، با ارائه نسل جدیدی از کدورت سنج ها، گامی دیگر در اندازه گیری بسیار دقیق تر کدورت در نمونه های آب برداشته است.

 

استفاده از تکنولوژی خلاقانه آشکاری سازی°360×°90:

 کدورت سنج های سریTU5 از طراحی  اپتیکی ثبت شده و جدیدی بهره می برند که در مقایسه با دیگر کدورت سنج ها گستره آشکارسازی بیشتری را در اختیار قرار می دهد. همین امر منجر به افزایش دقت، حساسیت و تکرارپذیری در اندازه گیری کدورت های پایین می گردد.

 

انطباق نتایج آزمایشگاهی و آنلاین:

بکارگیری تکنولوژی آشکاری سازی90°×360° هم در دستگاه های آنلاین و هم آزمایشگاهی، عدم قطعیت ناشی از اعتماد به نتایج دستگاه های آزمایشگاهی و آنلاین را حذف می نماید. زیرا با استفاده از تکنولوژی یکسان، دستگاه های آزمایشگاهی و آنلاین نتایج یکسانی را در اختیار کاربر قرار می دهند.

 

افزایش سرعت اندازه گیری های آنلاین و آزمایشگاهی:

کدورت سنج های سری TU5 به طور چشمگیری زمان مورد نیاز برای دستیابی به نتایج قابل اعتماد را کاهش می دهند. در سری های آنلاین با کاهش 98 درصدی حجم نمونه مورد نیاز برای اندازه گیری نسبت به دیگر مدل ها و امکان استفاده از ویال های stablecal  (با طول عمر بسیار بالاتر از محلول های فرمازین) برای کالیبراسیون و همچنین عدم نیاز به نشانه گذاری سل ها و استفاده از روغن سیلیکون در سری آزمایشگاهی، مدت زمان انجام تست را نسبت به دستگاه های قدیمی بسیار کاهش می دهد. لازم به ذکر است که استفاده از حجم نمونه بسیار کم در اندازه گیری های آنلاین به معنی تشخیص آنی و سریع حوادث می باشد.

 

اصول اندازه گیری:

کدورت سنج های سری TU5 با تاباندن نور لیزر به نمونه و اندازه گیری نور پراکنده شده توسط ذرات معلق در نمونه، میزان کدورت را اندازه می گیرند. در این روش، نوری که در زاویه 90 درجه نسبت به منبع پراکنده می شود از طریق یک آینه مخروطی در یک حلقه 360 درجه دور نمونه، پراکنده شده و سپس توسط دتکتور دریافت می شود.میزان نور پراکنده شده با مقدار کدورت نمونه متناسب است. اگر مقدار کدورت نمونه ناچیز باشد، مقدار نور پراکنده و شناسایی شده توسط فتوسل و در نتیجه عدد قرائت شده پایین خواهد بود، در مقابل نمونه ای با کدورت بالا، مقدار پراکندگی و قرائت بالایی خواهد داشت.

 

 

مزایای عمده کدورت سنج های مدل TU-5 کمپانی HACH را می توان بصورت زیر برشمرد:

  • گستره اندازه گیری 0-700 NTU با رزولوشن 0.0001 NTU
  • مطابق با استانداردهای EPA و ISO
  • قابلیت کالیبراسیون تک و چند نقطه ای
  • قابلیت استفاده از محلول های استانداردهای فرمازین و SDVB
  • قابلیت اتصال به کدورت سنج های آنلاین سری TU5 جهت صحه گذاری نتایج
  • نمایش لمسی و رنگی
انصراف از نظر
خانه
دسته ها
جستجو
0 سبد
پروفایل
بیشتر
تماس
دسته بندی ها
مواد شیمیایی
آرایشی,بهداشتی وسلامت
خاک، کود و آفت کش
ابزار و تجهیزات صنعتی
رنگ، رزین و ساختمان
تجهیزات آزمایشگاهی