در حال بارگزاری ...
0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
دسته بندی
  بسته

  کود مناسب گیاهان آپارتمانی و نحوه استفاده از آن

  کود مناسب گیاهان آپارتمانی و نحوه استفاده از آن

  گیاهان تقریبا تمام مواد غذایی مورد نیاز خود را از آب، خاک و نور خورشید دریافت می کنند. از آن جایی که گیاهان آپارتمانی دیگر در محیط های طبیعی خود رشد نمی کنند، امکان دارد که به اندازۀ کافی غذا های مغذی مورد نیاز خود را دریافت نکنند. در این زمان بهترین کار این است که از یک کود مناسب گیاهان آپارتمانی برای تغذیۀ گیاه استفاده کرد. برای اینکه بهتر بدانید چه نوع کودی برای گیاه آپارتمانی شما خوب است، این مقاله را بخوانید.

   

  جهت خرید "انواع کود و محصولات مرتبط " با بهترین کیفیت کلیک نمائید

   

  کود های مختلف برای گیاهان آپارتمانی

   

   

   

  • مایع

   

  متداول ترین نوع کود که برای گیاهان آپارتمانی استفاده می شود، کود مایع است. کود های مایع معمولا باید با آب ترکیب شوند و سپس به گیاه داده شوند. به همین دلیل است که استفاده از آن بسیار راحت است. تنها نکتۀ مهمی که در استفاده از این کود ها باید به آن دقت کرد این است که کود مایع باید با مقدار دقیقی آب ترکیب شوند تا از رسیدن بیش از حد کود به گیاه جلوگیری شود.

  کود مایع معمولا برای کسانی پیشنهاد می شود که گیاهان بسیار زیادی دارند. کود مایع کود مناسب گیاهان آپارتمانی است که باید به طور مکرر هر یک تا دو هفته یکبار استفاده شود تا نتیجۀ مطلوبی داشته باشد.

   

  • دانه ای

   

  کود های دانه ای یا همان گرانول کود های مقرون به صرفه و بسیار مفید هستند. برای استفاده از این کود کافی است که آن را به راحتی روی گیاه خود بپاشید. بعد از پاشیدن کود روی خاک باید آن را با خاک مخلوط و سپس آبیاری کنید. البته مشکلی که کود های گرانول دارند این است که به خوبی نمی توان مقدار دقیق کود را کنترل کرد و گاهی اوقات ممکن است بیش از حد یا کمتر از حد نیاز به گیاه کود برسد.

  کود گرانول که کود مناسب گیاهان آپارتمانی شناخته می شود، معمولا در هنگام کاشت گیاه یا تعویض گلدان گیاه استفاده می شود. بعد از کاشت گیاه نیز باید بین هر 4 تا 6 هفته از کود برای گیاه استفاده کرد.

   

  • کود با انتشار آهسته

   

   

   

  کود های با انتشار آهسته ( (Slow-release fertilizer معمولا به صورت گلوله، سنبله، غلاف یا کپسولی وجود دارند و به فروش می رسند. این کود ها مواد مغذی خود برای گیاه را در بازه های زمانی طولانی و به صورت تدریجی آزاد می کنند و می توانند بین 3 تا 6 ماه در خاک گیاه باقی بمانند. این کود نیز کود مناسب گیاهان آپارتمانی شناخته می شود اما بهتر است که فقط گیاه داران با تجربه از آن استفاده کنند؛ زیرا برای نگهداری و استفاده از این کود ها افراد باید با نیاز دقیق گیاه خود آشنا باشند. اگر کود اشتباه به گیاه خود بدهید، قطعا به آن آسیب خواهید رساند.

   

  برای انتخاب کود مناسب چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

   

   

   

  • نسبت NPK و گونۀ گیاهی

   

  برای انتخاب کود مناسب گیاهان آپارتمانی باید نسبت NPK و گونۀ گیاهی را در نظر گرفت. منظور از NPK در واقع نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) است. نسبت این مادۀ مغذی در کود باید مناسب با گیاه باشد. این نسبت در بسته بندی کود معمولا مشخص می شود. برای مثال اگر روی بسته بندی عبارت NPK 10-10-10 را مشاهده کردید باید بدانید که کود شما شامل 10 درصد نیتروژن، 10 درصد فسفر و 10 درصد پتاسیم است. هر چه مواد مغذی کود بیشتر باشد، کود نیز قوی تر است.

  البته برای انتخاب کود مناسب گیاهان آپارتمانی به گونۀ گیاهی نیز باید توجه داشت؛ زیرا هر گیاه نیاز متفاوتی به NPK دارد و به همین دلیل نمی توان گفت که یک نسبت مشخص از همه بهتر است. برای مثال برخی از گیاهان نیاز بیشتری به نیتروژن دارند و برخی دیگر نیاز کمتری به فسفر. برخی دیگر نیز می توانند برعکس این موضوع باشند. به همین دلیل بهتر است که باید به گیاه خود توجه کنید و با کمک گرفتن از یک متخصص کود متناسب با آن را خریداری کنید.

   

  • کود های ارگانیک یا سنتی؟

   

  یکی از سوالاتی که برای انتخاب کود مناسب گیاهان آپارتمانی پیش می آید، این است که از کود های ارگانیگ استفاده کنیم یا سنتی.

  کود های ارگانیک به طور کامل از مواد طبیعی ساخته می شوند. این محصولات عاری از مواد شیمیایی و مصنوعی هستند. اما نمی توانند به اندازۀ کود های سنتی قدرتمند باشند. علاوه بر این موارد کود های ارگانیک بعد از گذشت مقداری زمان بوی بدی از خود منتشر می کنند. از آن جایی که توضیح مناسبی برای کود های ارگانیک ارائه نشده است، سعی کنید تا حد امکان به دنبال کود هایی باشید که مورد تایید یک سازمان رسمی و معتبر باشند.

  برای اینکه بتوانید کود مناسب گیاهان آپارتمانی را پیدا کنید، خوب است که درمورد کود های سنتی نیز بدانید. کود های سنتی از مواد معدنی و شیمیایی استفاده می کند. این کود ها هزینۀ کمتری نسبت به مدل ارگانیک دارند و در نسبت های غلیظ تری ارائه هستند.

   

   

  • نحوۀ استفاده

   

  نکتۀ مهم بعدی نحوۀ استفادۀ شما از کود است. کود های مایع معمولا باید با آب رقیق شوند و سپس با استفاده از یک بطری اسپری روی گیاهان اسپری شوند. همچنین امکان استفاده از آن ها به صورت مستقیم روی خاک گیاه نیز وجود دارد.

  کود های گرانول را می توان به طور مساوی روی سطح خاک پاشید و پس از آبیاری از آن استفاده کرد. کود های با انتشار آهسته نیز به طور کامل با این دو کود فرق دارند. این دسته از کود ها معمولا در خاک گذاشته می شوند و با هر بار آبیاری تاثیر خود را روی گیاه می گذارند.

   

  نتیجه گیری

   

  گیاهان آپارتمانی به دلیل اینکه در شرایط طبیعی خود نگهداری نمی شوند، معمولا مشکلات مختلفی مانند کمبود مواد مغذی دارند. یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن کمبود مواد مغذی گیاه استفاده از کود مناسب گیاهان آپارتمانی است. برای انتخاب یک کود مناسب باید به نکات بسیار زیادی دقت کرد. برای اینکه بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید، ما در این مقاله درمورد اینکه چگونه می توانید کود مناسب گیاه خود را انتخاب کنید توضیح دادیم.

   

  درج نظر
  خانه
  دسته ها
  جستجو
  0 سبد
  پروفایل
  بیشتر
  تماس
  دسته بندی ها
  مواد شیمیایی
  آرایشی,بهداشتی وسلامت
  خاک، کود و آفت کش
  ابزار و تجهیزات صنعتی
  رنگ، رزین و ساختمان
  تجهیزات آزمایشگاهی
  بازگشت به بالا