در حال بارگزاری ...
خبرخوان

نوشته های وبلاگ  "2019"  از "مهر"

EPS رزین پایه آب جدیدی برای بهبود چسبندگی به TPOها معرفی کرد
0 EPS رزین پایه آب جدیدی برای بهبود چسبندگی به TPOها معرفی کرد
Engineered Polymer Solutions (EPS) یک رزین اکریلیک امولسیونی پر جامد برای بهبود چسبندگی به زیرآیند های دارای انرژی سطحی پایین که عمدتا در پشت بام ها استفاده می شوند معرفی کرده است. این رزین جدید با نام تجاری EPS 2252 به بازار عرضه می شود. دو نمونه از زیرآیند های با انرژی سطحی پایین عبارتند از Thermoplastic olefin (TPO) و ethylene propylene diene monomer (EPDM) . مزایای رزین EPS 2252 به شرح زیر می باشد. EPS 2252 دارای چسبندگی عالی به TPO ، EPDM ، فلزات ، آسفالت و سایر زیرآیند های متداول در بام ها می باشد. این رزین اکریلیک امولسیونی تولیدکنندگان را قادر می سازد تا بتوانند پرایمر ها و basecoat با VOC کمتر از 50 گرم بر لیتر فرموله کنند. به گفته Robert Sandoval مدیر فنی تحقیق و توسعه شرکت EPS ، استفاده از TPO و EPDM در پروژه های ساختمانی جدید و تعمیراتی افزایش یافته است اما مشتریان در رنگ آمیزی این زیرآیند ها دارای مشکل می باشند. برای حل این مشکلات شرکت EPS رزین اکریلیک پایه آب جدید EPS 2252 را توسعه داده است که دارای چسبندگی خوبی به TPO و EPDM می باشد. به گفته Christopher Farrell مدیر فروش EPS ، تاکنون برای رنگ آمیزی TPO و EPDM از سامانه های پایه حلال استفاده می شد یا یک مرحله آماده سازی قبل از اعمال پوشش انجام می شد. آماده سازی سطحی هزینه پروژه ها را افزایش می دهد. از طرفی استفاده از رنگ های پایه حلال به دلیل دارا بودن VOC در حال کاهش می باشد. با استفاده از EPS 2252 می توان رنگ های پایه آب مطابق با سختگیرانه ترین قوانین VOC تولید کرد.
Dow فناوری ترکیبی پلی‌اتیلن - سیلیکون را برای کامپوزیت‌های چوب پلاستیک معرفی کرد
0 Dow فناوری ترکیبی پلی‌اتیلن - سیلیکون را برای کامپوزیت‌های چوب پلاستیک معرفی کرد
با توجه به الزام جایگزین‌های نوآورانه و پایدار در صنعت کامپوزیت‌های پلاستیکی، شرکت Dow محصولی را با نام AMPLIFY™Si مبتنی بر سامانه‌های بسپاری تقویت شده توسط سیلیکون‌ها توسعه داده است؛ فناوری ترکیبی سیلیکون – پلی‌اتیلن که عملکرد محصول را بهبود داده و کمک می‌کند که ضایعات پلاستیک به زمین‌های دفن زباله منتقل نشوند. این محصول برای کامپوزیت‌های چوبی – پلاستیکی طراحی شده و اولین محصول از دسته محصولاتی است که انتظار می‌رود این شرکت زیرمجموعه یک سبدمحصولی به بازار عرضه کند. Mauro Gregorio، مدیر خط راهکارهای مصرفی شرکت Dow می‌گوید: «راهکار AMPLIFY™Si شرکت به تولیدکنندگان کمک می‌کند که امکانات بهتری را به لحاظ اقتصادی به کار گیرند؛ مانند انواع پلاستیک‌های بازیافتی و پرکننده‌های بیشتر در فرایند تولید کامپوزیت‌های چوبی. با بهره‌گیری از این محصول در تولید صفحات کامپوزیتی چوبی- پلاستیکی، تولیدکنندگان می‌توانند به آسانی از پلاستیک‌های بازیافتی استفاده کنند که این مسئله خود مشارکتی قابل توجه در توسعه پایدار و استفاده مجدد از محصولات پس از مصرف است. این راهکار همچنین هزینه‌های انرژی و ردپای کربنی فرایند تولید را کاهش می‌دهد.» AMPLIFY™Si امکان جریان مواد بیشتر را در دماهای پایین‌تر و در نتیجه تخریب کمتر گرمایی در فرایند تولید را فراهم می‌کند و به این ترتیب تولیدکنندگان می‌توانند سرعت تولید را افزایش و نرخ برگشتی را کاهش دهند و بهبودی کلی در استحکام کششی و خمشی صفحات کامپوزیتی ایجاد کنند. افزون بر کاربردهای کف‌پوش، این محصول را می‌توان در کاربردهای مشابهی مانند ساخت اسکله، نرده، پروفیل پنجره و سایر کاربردها مورد استفاده قرار داد. Gregorio می‌گوید: «خانواده جدید محصولات، که از فناوری ترکیبی سیلیکون-پلی‌اتیلن در آن استفاده شده است، محرک پایداری و نوآوری در بسیاری از صنایع بوده، یک ارزش پیشنهادی ویژه برای مشتریان فراهم می‌کند و انتقال به اقتصاد چرخشی را تسهیل می‌کند.»
راه اندازی واحد جدید تولید اسید ترفتالیک خالص در چین
0 راه اندازی واحد جدید تولید اسید ترفتالیک خالص در چین
شرکت دوشان انرژی چین بخشی از واحد جدید 2 میلیون و 200 هزار تنی تولید اسید ترفتالیک خالص (PTA) خود را راه اندازی کرد. به گزارش نیپنا به نقل از پلاتس، شرکت دوشان انرژی (Dushan Energy) چین، یکی از زیرمجموعه های گروه شینفنگمینگ (Xinfengming Group)، به تازگی از راه اندازی بخشی از واحد جدید 2 میلیون و 200 هزار تنی تولید اسید ترفتالیک خالص (PTA) خود در استان چجیانگ این کشور خبر داد. واحد یادشده از دو ترین (Trains) هر یک با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 100 هزار تن تشکیل شده است و ماده خام پارازایلین مصرفی صبح امروز چهارشنبه هشتم آبان ماه به یکی از دو ترین منتقل شد. یکی از منابع آگاه می گوید: در حال حاضر شعله پیوسته ای برقرار است که عملیات جاری در واحد اکسیداسیون (oxidation unit) را نشان می دهد. این منابع همچنین یادآور شدند: انتظار می رود در صورت ادامه یافتن موفقیت آمیز عملیات، این شرکت بتواند تا پنجشنبه مقداری اسید ترفتالیک خالص به تولید برساند. بنا بر اعلام وبسایت رسمی شرکت دوشان انرژی، تاسیسات 2 میلیون و 200 هزار تنی جدید نخستین فاز پروژه سرمایه گذاری هفت میلیارد یوآنی (معادل یک میلیارد دلاری) این شرکت به شمار می رود که شامل یک خط تولید اسید ترفتالیک خالص دیگر با ظرفیتی مشابه است و به عنوان فاز دوم به بهره برداری می رسد. منابع آگاه اعلام کردند: پیش بینی می شود فاز دوم تاسیسات دو میلیون و 200 هزار تنی اسید ترفتالیک خالص حاضر در سه ماهه سوم سال 2020 میلادی به بهره برداری برسد.
پژوهشگران قابلیت‌ پلیمرها برای حذف CO2 را ارتقا دادند
0 پژوهشگران قابلیت‌ پلیمرها برای حذف CO2 را ارتقا دادند
تیمی بین‌المللی از پژوهشگران دریافتند که می‌توانند قابلیت بسپارها را برای آن که به صورت انتخابی گاز کربن دی‌اکسید را از مخلوط گازها حذف کنند، ارتقا دهند. این گروه با غوطه‌ور کردن مواد در آب این کار را انجام دادند. آقای Rich Spontak، نویسنده مشترک در مقاله و استاد مهندسی شیمی و زیست‌مولکول‌ها در دانشکده علوم و مهندسی مواد، دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی می‌گوید: «در حالت عادی، بهبود قابلیت نفوذپذیری یک گاز از طریق یک ماده، قدرت انتخاب ماده را محدود می‌کند. برای آنکه این مسئله را با استفاده از گاز کربن دی‌اکسید به عنوان یک نمونه توضیح دهیم، هر چه یک گاز بتواند ساده‌تر از داخل یک ماده عبور کند، آن ماده کمتر می‌تواند CO2 را از مخلوط گازها جدا کند. در واقع این ماده در عین اینکه امکان عبور CO2 را فراهم کرده است، اجازه عبور سایر گازها را نیز ایجاد می‌کند. اما زمانی که از بسپارها به عنوان غشای جداکننده گاز استفاده می‌کنیم، یک تبادل واقعی را شاهد هستیم. آن چه که یافته‌های ما را ارزشمند می‌کند آن است که ما توانستیم به صورت قابل توجهی قابلیت نفوذ گاز CO2 را بهبود دهیم و در عین حال کم کم قابلیت انتخاب CO2 را نیز در آن بهبود دهیم. فرایندی که سبب شد ما به این بهبود قابل توجه دست یابیم، مربوط به تغییر ریزساختار غشا به صورت ارزان قیمت و غیرسمی بود: ما این ماده را در آب غوطه‌ور کردیم». این غشاهای بسپاری که می‌توانند گاز CO2 را جدا کنند، برای کاربردهای بسیاری همچون حذف CO2 از گازهای طبیعی و جدا کردن این گاز برای محدود کردن ورود آن به اتمسفر از کارخانه‌های صنعتی، مطلوب هستند. بسپاری که در اینجا مد نظر است، یک الاستومر گرمانرم است که قابل بازیافت و به نسبت سفت است و خواص مطلوبی را در گستره‌ای از فناوری‌های اخیر نشان داده است. پژوهشگران به این منظور در نظر دارند که ارتباط میان تاثیر ریخت‌شناسی ماده (چگونگی ترتیب مولکول‌های تشکیل‌دهنده بسپار نسبت به یکدیگر) بر عملکرد آن به عنوان غشایی که گاز CO2 را انتخاب می‌کند، بررسی کنند. قابلیت نفوذ گازها از داخل بسپار عموما با واحد سنجش Barrer اندازه‌گیری می‌شود. زمانی که بسپار خشک است، میزان نفوذ CO2 از طریق بسپارها که در این مقاله اندازه‌گیری شده کمتر از 30 Barrer است. در پژوهش‌های انجام شده پیشین توسط اعضای تیم، نشان داده شده است که در نظر گرفتن بخار آب در خوراک می‌تواند نفوذپذیری CO2 را بهبود دهد و آن را به اندازه 100 تا 190 Barrer در سطح رطوبت بالاتر از 85% ارتقا دهد. Liyuan Deng استاد مهندسی شیمی دانشگاه علوم و فناوری نروژ و نویسنده دیگر این مقاله می‌گوید: «با این نتایج جدید ما نشان دادیم که می‌توانیم به سطح نفوذپذیری 500 Barrer در رطوبت 90% دست یابیم. به صورت همزمان انتخاب گاز CO2 به نسبت N2 نیز بهبود پیدا کرده است. برای مقایسه، بهترین غشای بسپاری که می‌توان از آن برای به دام انداختن CO2 استفاده کرد، دارای نفوذپذیری تا 200 Barrer و قابلیت جداسازی CO2/N2 تا 50 درجه است. این مسئله مهم است که هر دو این عملکردها را به صورت همزمان در نظر بگیریم تا به غشایی دست یابیم که قابلیت رقابت داشته باشد».
bp به دنبال ساخت مجتمع جدید بازیافت پلی‌اتیلن ترفتالات
0 bp به دنبال ساخت مجتمع جدید بازیافت پلی‌اتیلن ترفتالات
به نقل از پلاتس، شرکت نفتی بی پی (BP) در نظر دارد یک مجتمع جدید را در ایلینوی ایالات متحده، برای توسعه فناوری فرآیند بازیافت ضایعات پلاستیک پلی اتیلن ترفتالات (PET)، بسازد. محصولی که امروزه بخش بزرگی از آن بدون بازیافت باقی می ماند. بر اساس اعلام شرکت بی پی، پلی اتیلن ترفتالات که برای ساخت بطری های پلاستیکی و محفظه های سفت و سخت بسته بندی مواد غذایی کاربرد دارد، در گروه پلاستیک های زیاد بازیافت شونده قرار دارد. با این همه بیش از نیمی از این پلاستیک که به منظور تولید بطری ها به کار گرفته می شود، برای بازیافت جمع آوری نمی شود. تنها حدود 6 درصد از حدود 23 میلیون تن پلی اتیلن ترفتالات تولیدی برای ساخت بطری ها، با هدف ساخت بطری های جدید بازیافت می شود. شرکت بی پی همچنین می گوید: فناوری این شرکت موسوم به اینفینیا (Infinia)، برای تبدیل ضایعات پلاستیک پلی اتیلن ترفتالات مورد استفاده قرار می گیرد. ضایعاتی مانند بطری های رنگی (colored bottles) یا سینی های مشکی غذا (black food trays) به خوراکی (Feedstock) که می تواند بارها مورد استفاده دوباره قرار گیرد و جایگزین پلی اتیلن ترفتالات تازه تولید شده (virgin PET) شود. این شرکت یادآور شد: خوراک بازیافتی یادشده می تواند برای تولید بسته بندی های پلی اتیلن ترفتالات جدید که ممکن است بارها دوباره بازیافت شوند، مورد استفاده قرار گیرد.
معافیت یک ماهه واردکنندگان از هزینه انبارداری در بندر چابهار
0 معافیت یک ماهه واردکنندگان از هزینه انبارداری در بندر چابهار
علی رجبی مدیر بازرگانی منطقه آزاد چابهار صبح امروز در جلسه شورای توسعه بندر چابهار که در وزارت صنعت برگزار شد، با بیان اینکه در مدت کوتاه تمرکز دستگاه های اجرایی در توسعه بندر چابهار نتایج خوبی حاصل شده است، گفت: هفته گذشته بازدیدی از انبارهای قدیمی بندر چابهار صورت گرفته که بر این اساس مشخص شده انبار منطقه پر از کالا بوده و اشتغال برای افراد دارای پایین ترین سطوح درآمدی حاصل شده است به این معنا که بسیاری از دهک های پایین این منطقه دارای شغل شده اند. مدیر بازرگانی منطقه آزاد چابهار افزود: برای اولین بار پس از چند سال نتیجه عملی در توسعه چابهار حاصل شده است و این در شرایطی است که سال ۸۳ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اولین سفر یکی از خطوط خود را با ۱۹ کانیتر از بندر عباس به بندر چابهار صورت داده و تا پایان همان سال در هر خط ۵۰۰ کانتینر بار به چابهار آورده است. این مقام مسئول در منطقه آزاد چابهار افزود: بندر چابهار قابلیت انتقال کالا و ایجاد رضایتمندی برای فعالان اقتصادی را دارد و به همین دلیل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از این امکانات استفاده کرده و در سایر بنادر خط فیلری مشابهی را ایجاد کرده است و باراها اعلام شده می تواند از فرصت چابهار برای توسعه بنادر کوچک هم استفاده کند. رجبی در ادامه به ارائه تسهیلات ویژه برای وارد کنندگان کالا در بندر چابهار خبر داد و گفت: بر اساس مصوبات هیات دولت در سال ۹۲ مقرر گردیده تا تسهیلاتی به بخش واردات ارائه شود که اصلی ترین آن کاهش پنج درصدی سود بازرگانی کالاهایی است که حقوق ورودی بالای ۱۵ درصد دارند. معاون سازمان منطقه آزاد چابهار خاطرنشان کرد: کاهش ۶۰ درصدی مالیات بر ارزش افزوده، کاهش ۳۰ تا ۶۰ درصدی عوارض پرداختی به سازمان هلال احمر، تخفیف ۳۰ درصدی در تخلیه و بارگیری کانتینر و کالا از جمله مزیت هایی است که در بندر چابهار اعمال می شود. به گفته رجبی در مورد کالاهای فله تخفیف انبارداری تا ۶۰ درصد نسبت به سایر بنادر ایران وجود دارد و خود مناطق آزاد تا یک ماه واردکنندگان را از پرداخت هزینه انبارداری معاف کرده است. عضو شورای توسعه بندر چابهار خاطرنشان کرد: سال قبل ۸۰۰ میلیون دلار کالا از میسر منطقه آزاد چابهار حمل شده که توسعه حمل بار از این مسیر را رقم زده است. ضمن اینکه اگر ظرفیت و امکانات منطقه را توسعه دهیم بخش خصوصی و دولتی ترغیب می شوند مستقیما کالای خود را به چابهار بیاورند. وی ادامه داد: حدود ۲۰ هکتار انبار در دست ساخت داریم که دو هکتار انبار خالی هم اکنون برای کالاهای وارداتی فله وجود داشته و فضای خوبی برای تخلیه کانتینر فراهم شده است ضمن اینکه با توجه به هماهنگی صورت گرفته پیشنهاد می گردد کرایه حمل برابر با بندرعباس در نظر گرفته شود تا بتوان توسعه واردات و صادرات را در بندر چابهار صورت داد. وی گفت: اگر کشتیرانی تنها شش ماه این خط را فعال نگه دارد صادرات و واردات در این بندر رونق خواهد گرفت.
وام بلاعوض ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک برای دانشجویان/ پلیمری ها بخوانند
0 وام بلاعوض ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک برای دانشجویان/ پلیمری ها بخوانند
با توجه به آنکه دانشگاه باید به صورت طبیعی کانون جوشش ایده‌های قابل اجرای علمی و فناورانه باشد، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سعی دارد تا با ترغیب هر چه بیشتر طرح‌های خلاق و دارای بنیان‌های درست علمی، رابطه صنایع مختلف و دانشگاه را تقویت کند. ستاد لیزر و فوتونیک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت‌های علمی داخل کشور و همچنین تشویق و هدایت رساله‌های مقطع دکتری در حوزه‌های مرتبط با ستاد به سوی رفع نیازهای صنایع داخل کشور و تولید ثروت؛ «مسابقه اعطای گرنت فناورانه اختصاصی به رساله‌های کاربردی مقطع دکتری در حوزه مهندسی مواد، ساخت و فوتونیک» را برگزار می‌کند. این مسابقه حوزه‌های علمی مختلفی مانند محصولات نسوز، آهن و فولاد کشور، صنایع کاشی و سرامیک، مواد و تجهیزات پرشکی، محصولات کربنی، لاستیک، تولید مواد پلیمری با کاربردهای خاص، صنایع پلیمر رنگ و چاپ ساخت و تولید ، شکل‌دهی و متالوژی را پوشش می‌دهد. پس از ارزیابی رساله‌های کاربردی و در حال اجرا گرنت‌های تا ۵۰۰ میلیون ریال اعطا می‌شود.
کشورهای آسیای مرکزی ظرفیتی برای صادرات کالاهای ایرانی
0 کشورهای آسیای مرکزی ظرفیتی برای صادرات کالاهای ایرانی
ایران برای انجام دادن مبادلات و تامین واردات متنوع خود به مقدار متنابهی ارز نیازمند است که برای کسب این درآمد ارزی راهی به جز صادرات وجود ندارد. به همین دلیل در هر راهبرد بلندمدت توسعه ای، توجه به گسترش صادرات لازم است؛ صادراتی که می تواند به عنوان رشد و محرک توسعه صنایع کشور عمل کند. از این رو توجه به بازار کشورهای همسایه برای صادرات محصولات ایرانی امری ضروری به نظر می رسد. یکی از مناطقی که می تواند نقش مهمی در توسعه صادرات ایران داشته باشد، کشورهای آسیای مرکزی هستند که در دوره های مختلف جزو قلمرو ایران بوده اند و به همین دلیل امروزه قرابت های زیادی میان ایران و این کشورها وجود دارد؛ کشورهای ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، تاجیکستان و قرقیزستان که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تشکیل شدند اما به عنوان حوزه نفوذ ایران فرهنگی قلمداد می شوند و از این رو از پتانسیل بالایی برای صادرات ایران برخوردار هستند. پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت روز ملی صادرات به بررسی وضعیت صادرات ایران به این کشورها پرداخته است. تاجیکستان؛ بازاری برای مصالح ساختمانی ایران تاجیکستان یکی از کشورهای منطقه آسیای مرکزی محسوب می شود که برای صادرات کالاهای ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگرچه در ۲۵ سال گذشته این مناسبت ها افت و خیزهایی داشته اما هر ۲ طرف به توسعه روابط معتقد هستند. در همین خصوص کالاهای صادراتی ایران به این کشور از جمله شیرینی، رنگ ها و ورنی ها براساس پلیمرها، انواع پسته خندان، دترجنت قالبی پودر، سیمان پرتلند، اکسید آلومینیوم، صفحه ها و ورق ها از پلیمرها اتیلین، داروها، تخم پرندگان و بیسکویت هستند. در همین ارتباط در ۱۳۹۲ خورشیدی میزان ۲۴۸ میلیون دلار کالا از ایران به تاجیکستان صادر شد. اگرچه در کل حجم مبادلات تجاری ایران و تاجیکستان در این سال نسبت به سال گذشته آن با کاهش پنج درصدی مواجه بود. کالاهای صادراتی به این کشور از جمله مصالح ساختمانی شامل سیمان، کاشی، سرامیک و آجر از نظر وزنی بیشترین سهم را در ۱۳۹۲ خورشیدی دارا بودند و نیز از لحاظ ارزش کالاها مواد خوراکی شامل انواع میوه‌ها، خشکبار، چای، محصولات آهن و فولاد، مصالح ساختمانی و فرآورده‌های شیمیایی مهمترین اقلام صادراتی در ۱۳۹۱ خورشیدی بودند. در سال های گذشته از مهمترین مناسبات برای تسهیل صدور صادرات می توان به امضای توافق نامه های اقتصادی میان ۲ کشور، اجرای طرح های صنعتی به وسیله بخش خصوصی با احداث کارخانه سرنگ سازی و سرم سازی، ساخت لوله های پی وی سی، نیروگاه های آبی کوچک و ایجاد خط اعتباری احداث راه آهن مشهد سرخس و راه اندازی خطوط مستقیم پروازی از تهران و مشهد به این کشور اشاره کرد. قرقیزستان؛ بازاری برای خرما و مواد روغنی ایران روابط ایران و قرقیزستان در سال های گذشته مبتنی بر دوستی و احترام متقابل بوده‌ و اراده مسوولان ۲ کشور نیز برگسترش روابط فی مابین استوار بوده است که در این میان روابط اقتصادی نقش مهمی دارد. به همین دلیل کالاهای زیادی از ایران به این کشور صادر می شود که می توان از کالاهایی همچون پسته، خرما، روغن نباتی، فرش کفپوش ها، محصولات پتروشیمی، مصالح ساختمانی، ظروف بلوری و بلورجات، کیوی، مواد پایه محصولات شوینده، مواد شیشه ای، مواد غذایی و ... نام برد. البته اقتصاد قرقیزستان مبتنی بر اصول اقتصاد بازار آزاد و خصوصی‌سازی است که این مهم می تواند، فرصت خوبی برای ایران مهیا سازد تا در این بازار رقابتی کالاهای داخلی خود را به این کشور صادر کند. به همین دلیل در سال های گذشته ایجاد بازار اختصاصی کالاهای ایران در بیشکک، تضمین های لازم نسبت به امنیت سرمایه های شرکت‌های ایرانی در این کشور، صدور خدمات فنی و مهندسی به قرقیزستان، ایجاد زمینه سرمایه‌گذاری مناسب برای ایران در زمینه های صنایع شیمیایی و پتروشیمی، صنایع دریایی، پلاستیک، تولید مصالح ساختمانی و ... بستر صادرات ایران به این کشور را فراهم کرده است. ترکمنستان؛ بازاری برای مواد غذایی و پوشاک ایران ترکمنستان به دلیل مرز مشترکی که با ایران دارد، می تواند یکی از بازارهای مهم برای صادرات کالاهای مختلف از کشورمان به آنجا باشد. از آنجا که ساختار اقتصاد ترکمنستان به صورت دولتی بوده و هم اکنون به طرف خصوصی سازی حرکت کرده است و در ۲۰۱۷ میلادی نیز قانون مناطق آزاد در این کشور صادر شد و از ۲۰۲۰ میلادی نیز فضا برای سرمایه گذاری‌های مشترک به طور قطع رو به رشد خواهد بود، این کشور به یکی از بازارهای هدف برای صادرات ایران بدل شده است. بیشترین صادرات به ترکمنستان از طرف ایران، مواد غذایی، فلز و محصولات فلزی، وسایل نقلیه، محصولات صنایع سبک، تجهیزات، لوازم خانگی، محصولات شیمیایی، لوازم برقی، مصالح ساختمانی است و نیز صادرات در زمینه لوله و پروفیل، سیب زمینی، لوله و شیلنگ های پلی اتیلن، سیمان سفید، سیب، پیاز، موسیر، رنگ و عایق های ساختمانی را نیز در برمی گیرد. تجار و بازرگانان ایرانی در هشت گروه کالا از جمله کالاهای اساسی، خدمات فنی مهندسی، مواد غذایی و پوشاک می‌توانند در ترکمنستان فعالیت داشته باشند. در سال های اخیر برخی از مهمترین مزیت های صادراتی ایرانیان به ترکمنستان، صنعت ساختمان، کشاورزی و مواد غذایی، دارو و سلامت و لوازم خانگی هستند که به شدت مورد استقبال ترکمن ها قرار گرفته است. برای نمونه در ۱۳۹۶ خورشیدی یک میلیون و ۹۷۰ هزار تن کالا به وسیله ۳۳ هزار و ۸۵ دستگاه واگن از طریق مرز ریلی سرخس با ترکمنستان و کشورهای آسیای مرکزی در سه بخش کالاهای صادراتی، وارداتی و ترانزیتی مبادله شده و در ۱۳۹۷ خورشیدی ۴۰۵ میلیون دلار صادرات کالایی از ایران به کشور ترکمنستان بوده است. عواملی چون عقد قرارداد دوستانه، همکاری اقتصادی و گسترش بازرگانی، به هم پیوستن شبکه راه آهن آسیای مرکزی به شبکه راه آهن ایران، موقعیت ویژه گمرک مرزی باجگیران، فاصله کم این مرز تا شهر عشق آباد و وجود بازارچه مرزی مشترک تاثیر بسزایی را بر روند صادرات کالا به این کشور و دیگر کشورهای آسیای مرکزی نهاده است. در همین خصوص در دولت های یازدهم و دوازدهم سعی شد تا با دیپلماسی فعال سیاسی و در پیش گرفتن روابط برد- برد در روابط اقتصادی و تجاری، فرصت صادرات به این کشور از دست نرود و همه این عوامل باعث شد تا ایران به عنوان شریک نخست تجاری این کشور محسوب می شود. ازبکستان؛ بازاری برای مواد شوینده ایران ازبکستان از دیگر کشورهایی محسوب می شود که به دلیل قرار گرفتن در منطقه ایران فرهنگی، با کشورمان روابط اقتصادی دارد. ازبکستان تا پیش از برجام در زمینه همکاری های اقتصادی با ایران با برخی مشکلات مواجه بود که به موضوع تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل ارتباط داشت. بنابراین ضمن تمایل به حفظ روابط اقتصادی خود با ایران، ملزم به اجرای بخشی از این تحریم‌ها بود. اگرچه پس از امضای برجام در ۲۰۱۵ میلادی، تاشکند و تهران به این توافق رسیدند که سالیانه حدود یک میلیون تن نفت از طرف ایران جهت تصفیه در پالایشگاه های ازبکستان واگذار شود. قرار بود این امر موجب افزایش گردش مالی سالیانه میان ۲ کشور تا سقف یک میلیارد دلار شود. متاسفانه این پروژه اکنون در حالت تعلیق قرار گرفته است. سهم ایران در تجارت خارجی ازبکستان کمتر از یک درصد است که در حقیقت یک مقدار بیشتر از ۱۰۰ میلیون دلار بوده و مبلغ کوچکی به حساب می آید؛ یعنی حجم تجارت ازبکستان با ایران با جمعیت ۸۰ میلیون تن با قرقیزستان که جمعیتی ۵ میلیونی و تاجیکستان ۹ میلیونی برابر است. در صورتی که ۲ کشور دارای اقتصادهای بزرگ هستند که به این دلیل حجم تجارت میان آنها باید بسیار بیشتر از رقم یادشده باشد. یکی از این بازارهای مهم ازبکستان برای کالاهای ایران حوزه مواد شوینده بوده که فضای مناسبی را برای صادرات و سرمایه گذاری در این کشور ایجاد کرده است. بخش عمده نیاز ازبکستان به مواد شوینده در قالب واردات صورت می‌گیرد که مهم ترین برندهای وارداتی آمریکایی، آلمانی، انگلیسی و روسی هستند اما تولیدات ایرانی در حوزه مواد شوینده از اعتبار خوبی به لحاظ تاریخی در ازبکستان برخوردار است که بخش عمده این اعتبار به دلیل صادرات مواد شوینده ایرانی در سال های دور بوده است. به طوری که خانواده‌های ازبک، خاطرات خوبی از پودر لباسشویی ایرانی برف دارند. در دوران پس از استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی نیز برخی از شرکت های ایرانی از جمله شرکت پاکسان اقدام به خرید یکی از کارخانه‌های قدیمی ازبکستان کرد و خط تولید پاکسان را در ازبکستان راه اندازی کرد و برندهای ایرانی مانند برف و Best را تولید می کرد. متاسفانه این برند ایرانی به دلیل به روز نبودن سیستم های مدیریتی و بازاریابی خارجی و همچنین ضعف مدیریتی به تدریج از بازار مواد شوینده ازبکستان خارج و سهام خود را به طرف ازبکی فروخت. علاوه بر این باید توجه داشت که در ازبکستان با وجود ۲ کارخانه عمده تولید کننده مواد شیمیایی در منطقه خودمختار قراقالپاقستان و کارخانه کود فسفاته استان قشقه دریا که تامین کننده اصلی مواد اولیه کارخانه‌های شوینده ازبکستان هستند اما به دلیل کیفیت محدود و محدودیت ظرفیت تولیدی مواد اولیه، بخش قابل توجهی از مواد اولیه صنعت شوینده‌های ازبکستان از کشورهای ایران، چین و روسیه تامین می‌شود. شاید در گذشته بازار مصرف ازبکستان ساده و برپایه قیمت ارزان و کیفیت متوسط یا پایین ارزیابی می‌شد اما در شرایط کنونی با توجه به رشد نسبی توان اقتصادی مردم و رقابت ایجاد شده در بازار، موضوع کیفیت در کنار قیمت رقابتی از اهمیت بسیاری برخوردار است. البته در سال های گذشته عقد موافقت نامه در زمینه حذف برخی از تعرفه ها، تسهیل شرایط گمرکی، برقراری تسهیلات ترجیحی، همکاری ترانزیتی، سرمایه‌گذاری مشترک در تبادل کالا، حضور برخی از شرکت های خدمات فنی و مهندسی ایران در این کشور در جهت توسعه صادرات انجام گرفته است. براین اساس صادرات ایران به ازبکستان در ۲۰۱۸ میلادی برابر با ۱۳۴ میلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل از آن افزایش ۷۶ میلیون دلاری و ۱۳۱درصد رشد را نشان می دهد که مهم ترین عامل اثرگذار بر این افزایش، کاهش تعرفه‌های گمرکی ازبکستان و افزایش توان رقابت قیمتی با محصولات دیگر کشورها بوده است. البته از ابتدای سال جاری این صادرات شتاب بیشتری هم گرفته و انتظار می رود، آمارها افزایش چشمگیری یابند. بر همین اساس محصولات شیمیایی با ۴۹ میلیون دلار، ماشین آلات با ۲۹ میلیون دلار و سیمان با حدود ۲۰ میلیون دلار بیشترین سهم را در صادرات ایران به ازبکستان در سال گذشته داشته اند و در هر سه زمینه روند صادرات در سال جدید نیز فزاینده است. قزاقستان؛ بازاری برای میوه های ایران قزاقستان یکی از کشورهای آسیای مرکزی و دارای اقتصاد نسبتا آزاد، وارداتی و پر مصرف است که در زمینه روابط اقتصادی با ایران ارتباط دارد و ایران کالاهایی به این کشور صادر می کند. از کشورمان کالاهایی همچون کاکائو، شیرینی، میوه، مرکبات، انگور، گردو، منسوجات، لباس، کفش، چوب و اشیا چوبی، پتو، ملحفه و رومیزی، فرآورده‌های گوشت و ماهی، خرما، مبلمان، لوازم آرایشی و بهداشتی، دستگاه و ماشین‌های برقی، محصولات سرامیکی، چرم، اجاق گاز خانگی و فرآورده‌های خوراکی به قزاقستان صادر می شود. اگرچه صادرات ایران بیشتر به لباس، فرآورده‌های گوشتی، لوازم خانگی، مواد غذایی و آرایشی و بهداشتی تعلق دارد. در همین خصوص سیمان در ارزش کل صادرات ایران به این کشور ۱۳ درصد است و کالاهای خوراکی ۹ درصد و ۹۶ درصد از ارزش صادرات به انواع میوه‌ها اختصاص دارد. قزاقستان در ۱۳۹۲ خورشیدی سومین شریک صادراتی ایران در میان کشورهای آسیای مرکزی پس از ترکمنستان و تاجیکستان بوده و هجدهمین کشور وارد کننده کالا از ایران در جهان محسوب می شده است. در میان گمرکات ایران، بیشترین حجم صادرات کالا به قزاقستان از گمرک امیرآباد انجام می شود. البته از طریق گمرک های منطقه آزاد بندر انزلی، مشهد و رفسنجان صادرات صورت می گیرد. ایران در ۱۳۹۴خورشیدی کالاهای بسیاری را به کشور قزاقستان صادر کرده و بیشترین تقاضا در میان محصولات به انگور خشک کرده، خرما مضافتی تازه و خشک شده، سیب زمینی، پیاز، موسیر و مصالحی مانند سیمان سفید، رنگ ها و پلیمر های سنتیتیک تعلق داشته است. در ۶ ماه نخست ۱۳۹۷ خورشیدی بیش از ۳۰۰ قلم کالای ایرانی به قزاقستان صادر شده که در مدت مشابه سال گذشته آن رشد ۳.۸ درصدی و تراز تجاری مثبت ۱۹ میلیون دلار به سود ایران بوده است. بنابراین در حال حاضر ایران بیشتر از ۱۵۰ شرکت در قزاقستان تاسیس کرده که به فعالیت بازرگانی و تجاری مشغول هستند و در امر صادرات کالا به این کشور نقش مهمی داشته اند.
رونمایی از راهکارهای پلیمری پایدار شرکت SABIC در K2019
0 رونمایی از راهکارهای پلیمری پایدار شرکت SABIC در K2019
شرکت SABIC طیفی از راهکارهای پایدار نوآورانه خود را که برای پاسخگویی به چالش‌های پایداری و اجتماعی کره زمین طراحی شده، در نمایشگاه K2019 در دوسلدورف آلمان به نمایش گذاشت. 6 راهکار برای آینده‌ای پایدار و اقتصاد چرخشی شرکت SABIC در مجموعه‌ای با عنوان «ساخت دنیایی از تفاوت‌ها با کمک یکدیگر» در همکاری با مشتریانش، 6 سازه متحرک را به نمایش گذاشته است که نشان می‌دهد چگونه راهکارهایش می‌توانند اقتصاد چرخشی و آینده‌ای پایدار را بسازند. سازه‌های تجربی، دیگر حوزه‌های کلیدی پایداری را برای شرکت SABIC نمایش می‌دهد. این حوزه‌ها شامل خودروسازی و حمل‌ونقل عمومی، بسته‌بندی و ساخت و ساز است. همچنین در حوزه مراقبت شخصی و سلامت و محصولات مصرفی شخصی، محصولات نوآورانه‌ای توسط مشتریان شرکت SABIC مبتنی بر آخرین راهکارهای مواد چرخشی این شرکت تولید شده است. راهکارهایی برای خودروسازها و حمل‌ونقل عمومی از آن جایی که کاهش وزن خودروها به صورت مستقیم با کاهش تولید گاز co2، بهبود اقتصاد سوخت و گسترش کاربردهای وسایل الکتریکی در ارتباط است، تولیدکنندگان خودرو پیوسته تقاضای بیشتری برای موادی دارند که سبک‌تر هستند اما در عین حال استحکام و عملکرد را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند. یکی از این تولیدکنندگان خودرو شرکت Land Rover است که در همکاری با شرکت SABIC مراحل ابتدایی توسعه مدل Defender 2020 خود را پیش برده که در آن از راهکار مواد گرمانرم‌ این شرکت در بیش از 70 موارد استفاده کرده است. Land Rover مدل Defender خود را این گونه توصیف می‌کند: «مبتنی بر سخت‌ترین مواد تولیدشده تا امروز». این خودرو در نمایشگاه K2019 در غرفه SABIC برای بازدیدکنندگان قرار داده شده است تا به این ترتیب تجربه دست اولی از قابلیت‌های مواد و مهندسی آن در کمک به پیشبرد طراحی و تولید این مدل داشته باشند. یک امکان دیگر در حوزه خودروسازی، ساختارهای سبک‌وزن و مواد مهندسی تولید شده توسط SABIC با نام رزین XENOY™ است که می‌توان از آن به عنوان راهکاری جایگزین برای فلز در کاربردهای جدید ایمنی استفاده کرد؛ کاربردهایی چون نگهدارنده‌های جانبی برای ماژول‌های باتری که زیر وسایل نقلیه الکتریکی سوار می‌شوند. راهکارهای بسته‌بندی: بسپارهای چرخشی تاییدشده استفاده از پلاستیک‌ها در بسته‌بندی، منافع بسیاری از جمله حفاظت از محصولات و افزایش طول عمر مواد غذایی در قفسه به همراه دارد. از منظر پایداری، بسته‌بندی‌های پلاستیکی نقش حیاتی در کاهش ضایعات در زنجیره غذایی جهانی دارند و در عین حال با مباحث سخت‌گیرانه بهداشت مواد غذایی و مصرف‌کننده و الزامات زیست‌محیطی منطبق هستند. شرکت SABIC، در توسعه راهکارهای نوآورانه برای ایجاد امکان استفاده مجدد و بازیافت بسته‌بندی‌ها از طریق فرایندهای پیشرو و همکاری با شرکای کلیدی خود، سرآمد است. این شرکت 4 راهکار نوین چرخشی را در حوزه بسته‌بندی ارائه کرده است که در K2019 به نمایش گذاشته شده است. این راهکارها شامل محصولات پرچم‌دار شرکت با نام «بسپارهای چرخشی تاییدشده» هستند که از ضایعات پلاستیکی مخلوط که به روش شیمیایی بازیافت شدند، تهیه می‌شوند. ابتکار TRUCIRCLE™ زیرمجموعه این محصولات تولید شده و بقیه محصولات نیز شامل موارد زیر است: پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن‌های تاییدشده تجدیدپذیر رزین‌های بسپاری تولیدشده از بسپارهای بازیافت‌شده (مکانیکی) محصولات طراحی شده برای کاهش ضایعات و افزایش بازیافت راهکارهای بسپارهای بازیافتی برای بسته‌بندی مواد غذایی شرکت SABIC از راهکار بسته‌بندی مواد غذایی رونمایی می‌کند که در همکاری با شرکایش و با استفاده از بسپارهای چرخشی تاییدشده توسعه داده است. بسته لوله‌ای شکل بستنی جدید شرکت Unilever، نخستین برند غذایی در جهان که از بسته‌بندی پلاستیک بازیافتی شرکت SABIC برای غذای منجمد استفاده می‌کند، و همچنین محفظه‌های پودر آب گوشت آماده که در آشپزخانه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند از پلی‌پروپیلن این شرکت با نام FLOWPACT استفاده می‌کنند. همچنین کیسه‌های بسته‌بندی شرکت Walki که شامل یک لایه محافظت در تماس با غذاست، از مواد چرخشی SABIC تهیه شده و در این نمایشگاه ارائه خواهد شد. راهکارهای ساخت و ساز با گسترش شهرسازی، یک مسئله حیاتی در افزایش جمعیت، طراحی جامع، امن، منعطف و پایدار حوزه‌های مختلف شهری خواهد بود. صنایع معماری، ساخت و ساز و مدیریت منابع آب به دنبال موادی هستند که پاسخگوی تقاضای سازه‌های پایدار به لحاظ زیست‌محیطی باشند. شرکت SABIC به عنوان رهبر بازار در توسعه راهکارهای سبک‌وزن و با کارآمدی انرژی، مواد نوین پایداری را برای کاربردهایی چون ساخت لوله، تولید انرژی، محصولات الکتریکی و سازه‌ها به نمایش می‌گذارد. شرکت SABIC در ‌راستای چشم‌انداز خود برای ارائه یک تجربه دست اول از آخرین محصولاتش، سازه غرفه خود در نمایشگاه K2019 را با استفاده از همین راهکار ساخته است که نشانی از گستردگی محصولات پایدار و کاربردهای آن است. راهکارهای مراقبت شخصی و سلامت صنعت بهداشت شخصی به صورت پیوسته به دنبال توسعه مواد پیشرفته برای کمک به تولیدکنندگان در شکستن محدودیت‌های ایمنی مصرف‌کننده، تناسب با کاربرد، عملکرد، پایداری و کنترل قیمت است. جمعیت رو به فزونی و ارتقای سطح آگاهی پیرامون سلامت و مراقبت شخصی منجر به تولید محصولات نوآورانه در این بخش شده است. شرکت SABIC به عنوان یک تامین‌کننده راهکار مواد در این حوزه به دنبال ساخت محصولات جدیدی است که امکان پیاده‌سازی کاربردهای سبک‌تر، امن‌تر و با عملکرد بهتر را فراهم کند و در عین حال کارآمد، راحت و پایدار باشد. این شرکت در نمایشگاه K2019 گستره‌ای از آخرین سبد محصولی بسپارهای PURECARES خود را مانند SABIC®PP514M12 که یک رزین با جریان مذاب فوق بالاست، برای تولید پارچه‌های سبک‌وزن و تنفسی در نسج‌های بافته‌نشده مانند پوشک، محصولات بهداشتی و گان‌های اتاق عمل ارائه کرده است. محصولات مصرفی شخصی رشد طبقه متوسط جامعه، رشد تقاضای محصولات مصرفی را در پی دارد. پلاستیک‌ها نقش مهمی در تولید این محصولات ایفا می‌کنند و حضورشان هر روز در زندگی شفاف‌تر می‌شود. تولیدکنندگان در تلاش هستند که راهکارهایی با استحکام بیشتر، سبک‌تر و باداوم‌تر خلق کنند و در عین حال عملکرد و کارکرد عالی ارائه دهند. بسیاری به دنبال مواد پایداری هستند که بیشتری آزادی را در طراحی و زیباشناسی به آن‌ها بدهد. شرکت SABIC با دهه‌ها تجربه در سبد محصولی TRUCIRCLE™ خود، تنوعی از محصولات مرتبط این بازار را ارائه کرده است: نی‌های Tupperware®Eco برای نوشیدنی بطری شیر نوزاد Royal Philips Avent محفظه آب برای ماشین قهوه‌ساز Royal Philips Senseo® Quadrante اتوی بخار CALOR آقای عبدالرحمان الفقیه، معاونت محصولات پتروشیمی شرکت SABIC می‌گوید: «امروز صنعت بیش از پیش با به‌کارگیری راهکارهای پایداری و استفاده مجدد، به دنبال پاسخگویی به چالش‌های زیست‌محیطی و اجتماعی است. پایداری در شرکت SABIC یک ارزش هسته‌ای است و راهکارهای پیشروی ما در حوزه مواد که در نمایشگاه K2019 به نمایش خواهیم گذاشت، تعهد ما را نسبت به مشتریانمان نشان می‌دهد. هدف ما نزدیک کردن بهترین متخصصین و بهترین فناوری‌ها برای طراحی راه‌حلی بلندمدت، قابل اعتماد و مقرون به صرفه برای مشکلات زندگی مدرن است».
میکروموتور‌های بی‌سیم از جنس الیاف پیچشی
0 میکروموتور‌های بی‌سیم از جنس الیاف پیچشی
اخیرا یک سامانه بسیار کارآمد ذخیره انرژی با ابعاد میکرونی توسط پژوهشگران مرکز HZG و دانشگاه Bordeaux در نشریه علوم معرفی شده است. این سامانه ذخیره انرژی از ریزالیاف بسپاری ساخته شده است که در دمای اتاق سخت‌اند اما زمانی که در معرض حرارت قرار می‌گیرند، به موادی کشسان تبدیل می‌شوند و قابل پیچش خواهند بود. با این حال برخلاف باندهای لاستیکی، زمانی که سرد شوند، تا زمان حرارت‌دهی مجدد، به حالتی که پیچیده شدند باقی می‌مانند. انرژی ذخیره شده در هنگام پیچش، آزاد می‌شود و از قسمت انتهایی شروع به حرکت کرده و این ریزالیاف به موتور حرکتی تبدیل شده و می‌توانند اجسام را حرکت دهد. ترفندی که پژوهشگران برای ذخیره انرژی پیاده‌سازی کردند عمدتاً وابسته به میزان سفتی بسپاری است که دارای صفحات بسیار کوچکی از اکسید گرافن هستند. نویسنده مسئول این مقاله، Jinkai Yuan از دانشگاه Bordeaux توضیح می‌دهد: «در آزمایش‌هایی که ما انجام دادیم، اکسید گرافن نسبت به نانوتیوب‌های کربنی بهتر عمل کرده است.» جهت‌گیری مطلوب صفحات نانویی در جهت پیچش و همچنین قابلیت تغییر شکل آن‌ها، منجر به امکان پیچش بیشتر برای الیاف اکسید گرافن می‌شود. ریزالیاف پلی‌وینیل الکل شامل صفحات اکسید گرافن است. این صفحات نانویی الیاف را در جهت حرکت سفت می‌کنند و به این ترتیب یک سامانه ذخیره انرژی با چگالی بالاتری از ذخیره انرژی به نسبت وزن ایجاد می‌کنند. پروفسور Andreas Lendlein نویسنده دیگر در این پژوهش، سرپرست بخش علوم زیست‌مواد در موسسه HZG توضیح می‌دهد: «تعداد این پیچش‌ها که توسط این سامانه قابل انجام است و همچنین گستره دمایی که در آن حرکت انجام می‌شود از قبل قابل تعیین است». دمایی که به آن «دمای تبدیل» می‌گویند، دمایی که برای آغاز به کار این موتور باید از آن عبور کرد، ممکن است در گستره بزرگی تعریف شود. این دما عمدتا متناسب دمایی تعیین می‌شود که ریزالیاف در آن پیچیده شده است. در خصوص مواد مورد بررسی در این پژوهش، دمای 80 درجه سیلیسیوس به نظر دمای قابل قبولی است. در این دما بیش از 80% پیچش‌هایی که برنامه‌ریزی شده است را می‌توان پوشش داد. از سوی دیگر برای کاربردهای پزشکی در آینده می‌توان بسپاری را انتخاب کرد که دمای تبدیلش برابر با دمای بدن انسان باشد. پروفسور Lendlein می‌گوید: «این نتایج گامی مهم در راستای ایجاد کاربردهای فراوان – مانند ربات‌هایی با ابعاد میکرو یا سامانه‌های کاملا خودمختار- است. دو تیم پژوهشی دیگر در دانشگاه Bordeaux و Teltow با استفاده از ساخت ساده این موتور، خلائی را در بازار در کاربردهای بسیاری پر کردند؛ به ویژه در جایی که موتورهای الکتریکی ضعیف یا بزرگ‌اند و یا عدم انعطاف آن‌ها سبب ایجاد ناکارآمدی می‌شود و نیازمند الکتریسیته و کابل‌های کنترلی هستند. در تلاش‌هایی که در گذشته با الیاف انجام شده، سرعت چرخش، لحظات پیچش و زاویه چرخش بسیار کوچک بوده است. علاوه بر آن، چگالی انرژی وابسته به وزن فرصت‌های بسیاری را فراهم کرده است.
خانه
دسته ها
جستجو
0 سبد
پروفایل
بیشتر
تماس
دسته بندی ها
مواد شیمیایی
آرایشی,بهداشتی وسلامت
خاک، کود و آفت کش
ابزار و تجهیزات صنعتی
رنگ، رزین و ساختمان
تجهیزات آزمایشگاهی