در حال بارگزاری ...

ان هگزان چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟

ان هگزان چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟

امروزه مواد شیمیایی بسیار زیادی وجود دارند که در ساخت مواد مختلف به کار می روند. یکی از این مواد پرکاربرد ان هگزان است. ان هگزان در صنایع مختلف کاربرد های بسیار زیادی دارد. از این ماده به عنوان یک حلال قوی در آزمایشگاه ها و دیگر صنایع استفاده می شود. برای اینکه بهتر با این ماده آشنا شوید و بدانید که ان هگزان چیست ، با ما همراه باشید. ما در این مقاله در مورد ان هگزان و ویژگی های آن توضیح داده ایم.

جهت خرید ان هگزان با بهترین کیفیت کلیک نمائید

 

ان هگزان چیست ؟

 

ان هگزان یک ترکیب آلی است که از شش اتم کربن درست شده است. فرمول مولکولی آن نیز C6H14 است. ان هگزان ماده ای بی بو و بی رنگ است. نقطه جوش این ماده تقریباً دمای 69 درجه سانتی گراد است. ان هگزان به عنوان حلالی غیر قطبی، نسبتاً ایمن و تا حد زیادی غیر واکنشی شناخته می شود. قیمت ان هگزان نسبتاً ارزان است و به راحتی تبخیر می شود.

درباره اینکه ان هگزان چیست و چه کاربردی دارد نیز باید گفت که ان هگزان در بنزین، چسب های مورد استفاده در کفش، محصولات چرمی و چسب سقف به کار گرفته می شود.

 

ویژگی های ان هگزان :

 

 

  • نحوه تولید

 

تولید ان هگزان در پالایشگاه های نفتی انجام می شود. ان هگزان از نفت خام به دست می آید. کیفیت این ماده و نحوه تولید آن کاملاً به نوع نفت و محدودیت های پالایش بستگی دارد. نفتی که برای تولید ان هگزان استفاده می شود هم می تواند نفت خام باشد و هم نفت اصلاح شده.

  • سمی بودن

 

افرادی که نمی دانند ان هگزان چیست ، خوب است بدانند که این ماده نسبتاً سمی است. هر چند که میزان سمی بودن آن کم است اما به هر حال می تواند شما را مسموم کند. قرار گرفتن در معرض گاز این ماده می تواند باعث ایجاد حالت سرخوشی خفیفی شود. بعد از آن نیز خواب آلودگی شدیدی می آورد. بسته به کیفیت ان هگزان ممکن است دچار سردرد و حالت تهوع نیز شوید.

قرار گرفتن به طور طولانی مدت در معرض ان هگزان نیز می تواند معایب بسیار زیادی داشته باشد. عوارض قرار گیری طولانی مدت معمولاً در بین کارگران صنایع تولیدی کیف، کفش، مبلمان سازی و خودروسازی دیده شده است.

در پاسخ به سؤال ان هگزان چیست و عوارض قرار گیری طولانی مدت در معرض آن چیست ، باید گفت که ان هگزان در طولانی مدت باعث ایجاد حس گزگز و گرفتگی در بازو ها و پا ها می شود. بعد از کمی گرفتگی عضلات نیز دچار ضعف عضلانی می شوید. در موارد بسیار شدید دیده شده است که ان هگزان باعث آتروفی عضلانی نیز شده است. همچنین در مواردی نادر گزارش شده افرادی که به طور طولانی مدت در معرض این ماده بوده اند، بعد از مدت هماهنگی حس بویایی و بینایی خود را از دست داده اند.

 

عوارض ان هگزان برای حیوانات

 

 

افرادی که در محل کار خود از حیوانات نگهداری می کنند و خوب نمی دانند که ان هگزان چیست و چه عوارضی دارد، باید بدانند که ان هگزان برای حیوانات نیز سمی است. ان هگزان می تواند به سیستم عصبی محیطی و سپس به سیستم عصبی مرکزی حیوانات نفوذ کند و به آن ها آسیب برساند. در اصل، خود هگزان سمی نیست. این مشکل به دلیل وجود یکی از متابولیت های آن به نام هگزان -2.5- دیون با فرمول شیمیایی C6H10O2 است.

 

ان هگزان از دیدگاه سازمان های رسمی

 

درباره اینکه هگزان چیست و چه عوارضی می تواند برای انسان داشته باشد تاکنون توسط هیچ مبنع معتبری اطلاعی داده نشده است و تمامی موارد بیشتر مشاهدات عینی هستند. اما در سال 1994 این ماده در فهرست مواد شیمیایی سمی اضافه شد. در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم نیز تعدادی انفجار به دلیل احتراق گاز و آتش گرفتن ان هگزان گزارش شده است.

تنها منبع رسمی ای که درمورد خطرناک بودن این ماده هشدار داده، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده بوده است. در سال 2001 این سازمان به دلیل سرطان زا بودن این ماده، ان هگزان را به عنوان ماده ای خطرناک معرفی کرد.

 

موارد استفاده ان هگزان

 

 

اینکه ان هگزان چیست و چه کاربرد هایی دارد باید گفت که موارد استفاده از ان هگزان بسیار زیاد است. اولین و متداول ترین شیوه استفاده از ان هگزان، استفاده از آن در ساخت چسب برای تولید محصولاتی مثل کفش، کیف و دیگر وسایل چرمی است. همچنین در چسب هایی که برای سقف به کار گرفته می شوند، از ان هگزان استفاده می کنند.

ان هگزان می تواند برای استخراج روغن های خوراکی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. برای مثال در تولید روغن های کانولا و سویا از ان هگزان استفاده می شود تا بتوان روغن را از دانه روغنی استخراج کرد.

اگر نمی دانید ان هگزان چیست و چه کاربردی دارد، خوب است بگوییم که از ان هگزان برای تمیز کردن و چربی زدایی نیز می توان استفاده کرد.

کاربرد دیگر این ماده در آزمایشگاه ها است. کسانی که در آزمایشگاه ها کار می کنند، از ان هگزان برای استخراج آلاینده های روغن و گریس از آب و خاک استفاده می کنند. همچنین از آن جایی که ان هگزان را نمی توان به راحتی پروتون زدایی کرد، آن را برای واکنش هایی که در آن از باز های بسیار قوی استفاده می شود به کار می گیرند. برای مثال بوتیل لیتیم ها معمولاً به صورت هگزان ارائه می شوند. همچنین از این ماده به عنوان یک حلال غیر قطبی نیز استفاده می شود.

 

   اگر تمایل به خرید نرمال هگزان (ان هگزان)  دارید لطفا اینجا کلیک نمائید

نتیجه گیری

 

ان هگزان یکی از ماده های شیمیایی پر کاربرد در صنایع مخلتف است. از صنایعی مثل کیف و کفش سازی گرفته تا آزمایشگاه ها از این ماده استفاده های مختلفی می کنند. برای اینکه بهتر با این ماده پرکاربرد آشنا شوید و بدانید که ان هگزان چیست ، ما در این مقاله در مورد آن صحبت کردیم. در این مقاله در مورد ویژگی های این ماده توضیح دادیم و به تمامی نکاتی که لازم است بدانید اشاره کردیم.

انصراف از نظر
خانه
دسته ها
جستجو
0 سبد
پروفایل
بیشتر
تماس
دسته بندی ها
مواد شیمیایی
آرایشی,بهداشتی وسلامت
خاک، کود و آفت کش
ابزار و تجهیزات صنعتی
رنگ، رزین و ساختمان
تجهیزات آزمایشگاهی